Nagyon úgy tűnik, hogy aki nem lépett azonnal, amikor a kormány bejelentette a rezsicsökkentés átalakítását és az energiaárak esetén az átlagos fogyasztás feletti gáz és áramfogyasztás piaci áron való kiszámlázását, az ma már hiába szeretne változtatni otthona fűtési rendszerén. Ugyanis a hvg.hu a kereslet után az árak is berobbantak a kályhás piacon.
Ez pedig nemcsak azt jelenti, hogy a szakemberek 2022-re már nem tudnak munkát vállalni, de az alapanyagok ára is drasztikusan megugrott. Az úgynevezett kályhaláz júliusban robbant be, azóta is egyfolytában nő, de manapság az újfajta fűtés kiépítése igen komoly költségekkel és sok munkával járhat.
A kályhás-kandallós vállalkozások szinte mindegyike csak januárra tud munkát vállalni Fotó: freepik.com
Néhány hét alatt tízezrekkel drágult a tégla alakú fabrikett ára, és ez is azt bizonyítja, hogy a tüzelőanyagok iránt jelentősen megnövekedett a kereslet. Míg a rezsicsökkentés részleges kivezetése előtt jellemzően például 150 ezer forint körül volt a jó minőségű keményfa téglabrikett tonnánkénti ára, addig ma már 250-260 ezer forintra nőtt ez az összeg. Ez vélhetően még nem az emelkedés vége.
A kereskedők a kiszámíthatatlan üzemanyag- és energiaárakra hivatkoznak, amikor azt mondják, nem tudnak fix összeget mondani a vevőknek, akiknek ráadásul sok esetben akár egy hónapot is várnia kell a brikettre. Mivel rengeteg a fuvar, ezért a kiszállítást is csak hetekkel későbbre tudják vállalni a cégek. A kályhás-kandallós vállalkozások szinte mindegyike csak januárra tud munkát vállalni, és vélhetően a tavaszi időszakban is rengeteg munkájuk lesz.