Újabb különlegességgel gazdagodott a magyar numizmatikai piac. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalosan is kibocsátotta a hazai vármegyéket és vármegyeszékhelyeket bemutató emlékérme-sorozatának legújabb, szám szerint negyedik darabját. Az új forintérmék ezúttal Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, valamint Miskolc városa előtt tisztelegnek.
A gyűjtők és az érdeklődők kétféle kivitelben és értékben juthatnak hozzá az újdonságokhoz: egyrészt egy exkluzív, 30 ezer forint névértékű ezüst változatban, másrészt pedig egy kedvezőbb árfekvésű, 6 ezer forint névértékű színesfém kivitelben.
Miskolc büszkeségei és a borsodi táj az érméken
A művészeti tervezést Kereszthury Gábor iparművész végezte, aki hűen követte a sorozat korábbi darabjainál már megszokott és sikeresnek bizonyult koncepciót. A két érme vizuális megjelenését tekintve – a rajtuk szereplő számszerű értékjelzést leszámítva – teljesen megegyezik:
-
Az előlap: Miskolc városának legjelentősebb, ikonikus építészeti remekműveit és történelmi emlékeit vonultatja fel.
-
A hátoldal: Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye jellegzetes és lenyűgöző domborzati viszonyait, valamint egyedi vízrajzi adottságait ábrázolja művészi pontossággal.
Fizethetünk vele a boltban, de nem érdemes
Bár a jegybanki törvények értelmében ezek a frissen kibocsátott emlékérmék hivatalosan is törvényes fizetőeszköznek minősülnek Magyarországon – vagyis elvileg bárki vásárolhatna velük a boltokban –, a mindennapi készpénzforgalomban való használatuk egyáltalán nem ajánlott.
A kibocsátó hangsúlyozta, hogy ezeket a darabokat elsősorban numizmatikai, azaz gyűjtői célra szánják. A rajtuk szereplő magas névérték funkciója elsősorban nem a mindennapi költést szolgálja, hanem jogi garanciát jelent arra, hogy az érmék az idő múlásával se veszítsék el a gyűjtői alapértéküket.