Magyar Péter miniszterelnök és Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter csütörtök délen élő videóban jelentkezett be a budapesti Uzsoki utcai kórház tetejéről, hogy beszámoljanak a kórházi klímafejlesztések helyzetéről a hőségriadó közepette. Magyar elmondta: a Tisza-kormány egyik első intézkedéseként több mint 3,6 milliárd forint rendkívüli költségvetési forrást csoportosítottak át a kórházi klímaberendezések cseréjére és fejlesztésére.
Az Uzsoki utcai kórház az egyik első intézmény volt, ahol befejeződött a fejlesztés: a folyadékhűtő cseréje több mint 130 millió forintos beruházással valósult meg néhány nap alatt. Összesen 32 kórházban kezdődtek el azonnal a felújítási munkálatok.
Péntek éjféltől vörös riasztás, kormányrendelet a védekezésről
Magyar Péter közölte, hogy péntek éjféltől vörös riasztás lép életbe Magyarországon a hőség miatt, ami rendkívüli megterhelést jelent az egészségügyi rendszernek, a tűzoltóságnak, a közlekedési rendszernek és a lakosságnak egyaránt. A délutáni kormányülésen az országos tisztifőorvossal, a tűzoltóság képviselőjével és a Védelmi Igazgatási Hivatal egyik vezetőjével tartanak majd tájékoztatót. A hőség elleni védekezés koordinálását kormányrendelet rögzíti, amelynek végrehajtását Magyar Péter maga vezeti – munkájában a honvédelmi, belügyi, egészségügyi, közlekedési és gazdasági miniszter, valamint a nemzetbiztonsági főtanácsadó is részt vesz.
Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter bejelentette, hogy szeptembertől indul a kórházi fertőzéseket mérő és publikáló rendszer – a legfontosabb tényezőnek az átláthatóságot nevezte, és modern, európai szintű egészségügyi ellátást ígért.