Döbbenetes képsorok láttak napvilágot az utóbbi idők egyik legsúlyosabb kulturális-politikai korrupciós botrányában. Vezetőszáron, bilincsben kísérték a Kecskeméti Járásbíróságra Ughy Attilát, Budapest XVIII. kerületének volt fideszes polgármesterét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói. A politikus bíróságra szállításáról a botrányos akcióiról ismert Szabó Bálint készített és hozott nyilvánosságra videofelvételt.
Ughy Attila egyike annak a hat magas rangú tisztviselőnek, akiket a NAV munkatársai kedden vettek őrizetbe az úgynevezett NKA-botrány legújabb hullámában. Az ügyben korábban már gyanúsítottként hallgatták ki Bús Balázst, a Nemzeti Kulturális Alap nemrég lemondott alelnökét is, a mostani letartóztatásokkal azonban végre fény derült a hálózat többi feltételezett tagjára is.
A teljes döntéshozatali láncot lekapcsolták
A 444 információi szerint a hatóságok rendkívül szisztematikusan jártak el, és gyakorlatilag a teljes intézményi láncot őrizetbe vették, amely a visszaélések középpontjában álló pályázati pénzek sorsáról döntött. Az őrizetbe vettek listája:
-
Bús Balázs, az NKA nemrég lemondott alelnöke.
-
Ughy Attila, korábbi fideszes polgármester, a Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának vezetője.
-
Az NKTK májusban felfüggesztett főigazgatója és kabinetvezetője.
-
A Kulturális és Innovációs Minisztérium közigazgatási államtitkárának titkárságvezetője.
-
A minisztérium kabinetfőnök-helyettese.
A gyanú szerint az érintettek a pozíciójukkal visszaélve, rendszerszinten játszották át a közpénzeket. A NAV hivatalos közleménye szerint a gyanúsítottakat 17 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki, egyúttal kezdeményezték a bíróságnál a letartóztatásukat.
Maffiafilmekbe illő tolvajnyelvet használtak
A botrány részleteiről Tarr Zoltán is megosztott néhány egészen elképesztő információt. Kiderült, hogy a milliárdos közpénzek eltüntetésében részt vevő tisztviselők a lebukástól való félelem miatt sajátos, a szervezett bűnözői csoportokra jellemző zsargont alakítottak ki egymás között.
A gyanúsítottak a miniszteri egyedi döntésekre elkülönített közpénzkeret nem hivatalos részét egymás között csak „uszodának” nevezték. A számukra kedves, előre kiválasztott pályázókat „úszóknak” hívták, akiket titokban meghívtak az „úszóversenyre”. A lehallgatási anyagok és információk szerint a hálózat tagjai a döntések során arra ügyeltek a leginkább, hogy végül pontosan az „ússzon be a medencébe”, akit ők oda előre elterveztek.