Újabb látványos csörte alakult ki a főváros vezetése és a kormányzat között, ezúttal Budapest egyik legikonikusabb pontja, a Hősök tere jövője miatt. Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalán élesen bírálta Karácsony Gergely főpolgármestert, amiért utóbbi a Népszavának adott interjújában mereven elutasította a Hősök tere zöldítésére vonatkozó javaslatokat.
A tárcavezető érthetetlennek nevezi a főpolgármester elutasító hozzáállását. Vitézy szerint ugyanis eddig abszolút konszenzus volt köztük abban a progresszív városfejlesztési elvben, hogy ahol csak lehet, fel kell törni a felesleges betont a fővárosban.
Árnyék nélküli kőtenger vagy zöld kapu?
A miniszter által vázolt koncepció lényege, a Városliget bejáratát jelentő terület gyökeres újragondolása, amely nem érintené a történelmi emlékművet:
-
Ami megmaradna: Vitézy hangsúlyozta, hogy szó sincs a Millenniumi emlékmű előtti központi díszköves rész beültetéséről vagy megbolygatásáról.
-
Amit zöldítenének: A fejlesztés a tér két oldalán jelenleg húzódó, aszfaltozott forgalmi sávokat érintené. Miután a Kós Károly sétányt teljes mértékben gyalogosövezetté alakítják, ezekre az utakra az autós forgalom kizárása miatt már nem lesz szükség.
„Ha a forgalomcsillapítást követően ezeket a felületeket is egyszerűen lekövezzük, akkor egy hatalmas, árnyék nélküli kőtenger lesz a Városliget bejárata. Sokkal egészségesebb és élhetőbb köztér jönne létre, ha a feleslegessé váló forgalmi sávokat parkosítanánk. Ráadásul ez a történeti előkép is, hiszen száz évvel ezelőtt pontosan így nézett ki a Hősök tere” – érvelt bejegyzésében Vitézy Dávid, aki egy évszázados fotóval is illusztrálta a felvetését.
Karácsony a rendezvényhelyszínt félti
A főpolgármester egészen más szempontok mentén közelíti meg a kérdést, és a Népszavának nyilatkozva kifejezetten bonyolultnak nevezte a terület esetleges zöldítését. Karácsony Gergely álláspontja szerint a jelenlegi burkolt felületeket meg kell őrizni, mivel a Hősök tere Budapest egyik legfontosabb, monumentális szabadtéri rendezvényhelyszíne, amelynek alkalmasnak kell maradnia a tömeges állami és civil események befogadására.
A főpolgármester zöldfelületek telepítése helyett inkább úgy alakítaná át a területet, hogy az még inkább betöltse szimbolikus szerepét, és egyfajta méltóságteljes, igazi nemzeti panteonként szolgálja a várost.
Vitézy Dávid jelezte: miniszterként is a kormány és Budapest közötti szoros, szakmai alapú együttműködésben hisz, ezért a közeljövőben hivatalos egyeztetést kezdeményez a főpolgármesterrel, valamint az érintett kerületek vezetőivel. A miniszter bízik benne, hogy a részletes tervek mentén végül sikerül meggyőznie Karácsonyt arról, hogy a sávok parkosítása úgy tenné fenntarthatóbbá a környezetet, hogy közben a tér funkciói sem sérülnének.