A pénz nem boldogít – ezt sokan vallják, sőt, a közhelyek között is előkelő helyet foglal el az a mondás, hogy „nem viszünk pénzt a sírba”. Azonban a tudományos kutatások más megközelítést kínálnak, és választ adnak arra a kérdésre, hogy vajon tényleg hatással van-e a pénz a boldogságunkra. A boldogság keresése mindannyiunk életében központi szerepet játszik, legyen szó akár tudatos, akár tudattalan törekvésekről. Az életben elért célok, mint a pozitív érzelmek megtapasztalása – öröm, hála és elégedettség –, mind-mind a boldogságunkhoz hozzájárulnak. A boldogság érzése azonban szubjektív, és mindenkinek mások a forrásai - elemezte a Dívány.
Az egyéni boldogságot befolyásoló tényezők között szerepel az olvasás, a kirándulás, a munka, de akár egy finom étkezés is. Azonban érdekes, hogy életünk során ritkán élünk a szélsőséges érzelmi állapotokban; sokkal inkább a boldogság és a boldogtalanság közötti spektrumon helyezkedünk el. Richard Easterlin, amerikai közgazdász 1974-es kutatásai szerint a gazdasági helyzet és a boldogság között kezdetben van egy szoros kapcsolat. Azonban, ha hosszabb időtávot vizsgálunk, az eredmények azt mutatják, hogy a jövedelem növekedése már nem feltétlenül növeli a boldogságot, egy ponton túl a boldogság stagnál.
Ennek oka az, hogy bár az egyéni jövedelem emelkedése kezdetben elégedettséget okoz, ha mindenki jövedelme egyszerre emelkedik, a viszonyítási alap változik, így a korábbi öröm elhalványul. Az alapvető szükségleteink – mint a megfelelő étel, víz, alvás, biztonság – kielégítése viszont alapvetően hozzájárul ahhoz, hogy boldogok legyünk. A pénz és a boldogság közötti kapcsolat tehát abban rejlik, hogy a pénz lehetővé teszi a fizikai szükségleteink kielégítését, ami pozitív érzéseket kelt bennünk. Ugyanakkor, ha a pénz minden hónapban biztosítva van, a kezdeti öröm elhalványul, és nem okoz már olyan hatást, mint az új, váratlan bevétel – például egy lottónyeremény vagy egy örökség.
A kutatók, mint például a Bath-i Egyetem tudósai, arra is választ kerestek, hogy pontosan mennyi pénz szükséges ahhoz, hogy az emberek boldogok legyenek. Hat kontinens 33 országában kérdeztek meg közel nyolcezer embert, hogy mekkora összeg szükséges az ideális életük megteremtéséhez. A kutatás szerint a válaszadók 86%-a úgy gondolja, hogy körülbelül tízmillió amerikai dollár (ami közel négymilliárd forintot jelent) elegendő ahhoz, hogy megteremthessék az ideális életet, míg a maradék 14%-a szerint egy millió dollár (közel négyszáz millió forint) is elég lenne.