Ma van a Lelki Egészség Világnapja, amely a World Federation of Mental Health kezdeményezésére jött létre 1992-ben, és célja a lelki egészség fontosságának hangsúlyozása - közölte az enbudapestem.hu
Az elmúlt harminckét évben a lelki egészség témája egyre aktuálisabbá vált, hiszen a lelki betegségben szenvedők ugyanúgy megérdemlik az emberi méltóságot és az egyenlőséget, mint bárki más.
A WFMH célja a lelki zavarok megelőzése és a mentális zavarokkal küzdők gyógyítása, a WHO becslései szerint pedig világszerte 400 millió embert érintenek ezek a problémák. A depresszió különösen aggasztó, hiszen 350 millió ember szenved tőle, és évente egymillió ember vet véget az életének.
Az idei világnapi mottó: „Itt az idő, hogy elsőbbséget élvezzen a lelki egészség a munkahelyeken.” Tsuyoshi Akiyama, a szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a munkahelyi környezet hatással van a lelki egészségre, ami nemcsak az egyénekre, hanem a munkahelyek termelékenységére is kihat.
Magyarországon a lelki betegségekkel küzdők arányai még aggasztóbbak, mivel a bevallott pszichiátriai kezelés stigmatizáló, és az állami finanszírozású pszichoterápia elérhetetlensége miatt sokan magánrendelésre kényszerülnek.
A Lelki Egészség Világnapja egyben alkalmat ad arra is, hogy reflektáljunk saját lelki állapotunkra, és emlékezzünk arra, hogy a lelki egészség nem csupán a problémák hiányát jelenti, hanem egy aktív állapot, amelyért érdemes dolgozni. A Szegedi Tudományegyetem Fészek Pszichoterápiás Egyesülete gyakorlatsorokat osztott meg, melyek segítségével naponta foglalkozhatunk a lelki egészségünkkel, például egy óra telefon nélkül, kreatív tevékenységek végzése, vagy meditáció.