A Copernicus jelentése szerint 2024-ben a Föld átlaghőmérséklete meghaladja a korábbi rekordokat, és ez év a valaha mért legmelegebb év lehet. Az északi féltekén június, július és augusztus hónapok átlaghőmérséklete 16,8 Celsius-fokra emelkedett, ami 0,03 Celsius-fokkal meghaladja a tavalyi rekordot. Az adatok alapján az idei nyár a legmelegebb volt, és az augusztusi hónapok rekordot döntöttek, összevetve a 2023-as év hasonló időszakával - közölte a The Guardian.
A rekordhőmérsékletek mögött álló tényezők közé tartozik az ember okozta éghajlatváltozás, valamint az El Niño jelenség, amely átmenetileg hozzájárul a globális felmelegedéshez. Az előrejelzések szerint, bár a várható La Niña hatás miatt az év hátralévő hónapjaiban nem várható olyan jelentős melegedés, mint az elmúlt másfél évben, még mindig valószínű, hogy 2024 megdönti a legmelegebb év rekordját.
A magas hőmérsékletek és a rekordok nem csupán statisztikai adatokat jelentenek, hanem komoly hatással vannak az emberek életére is. A szélsőséges hőhullámok, aszályok, intenzívebb esőzések és áradások már most is érezhetőek, és az éghajlatváltozás egyre nyilvánvalóbbá válik. Stefan Rahmstorf, a Potsdami Klímakutató Intézet szakértője szerint az éghajlati válság „szorosabbra fogja a markunkat”, ami súlyos következményekkel járhat.
A szakértők, mint Jonathan Overpeck a Michigani Egyetemről és Ennifer Francis a Woodwell Klímakutató Központból, hangsúlyozzák, hogy a szélsőséges időjárás már most is súlyosan érinti a világ különböző régióit, és a jelenségek egyre gyakoribbá válhatnak. A klímaszakértők és az éghajlatkutatók egyetértenek abban, hogy az emberi tevékenység, különösen a fosszilis tüzelőanyagok elégetése, az éghajlatváltozás fő hajtóereje, ami a globális hőmérséklet további emelkedéséhez vezet.