2025. 07. 09.

400.15 Ft

342.07 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Gazdaság

Dolláralapú kötvénykibocsátással pótolja hiányát a magyar költségvetés

Dolláralapú kötvénykibocsátással pótolja hiányát a magyar költségvetés
10perc.hu
2025. 06. 24.
Fotó: Nagy Márton (facebook)

Magyarország 1386 milliárd forint értékben vett fel dolláralapú hitelt, hogy kezelje a költségvetési hiányt.

Hirdetés

Négymilliárd dollár értékű magyar államkötvény talált gazdára a nemzetközi piacokon – jelentette be a Facebookon Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Ez jelenlegi árfolyamon nagyjából 1386 milliárd forintnyi dolláralapú hitel felvételét jelenti, amit a magyar állam külföldi befektetőktől szerzett meg - írta a Telex.

A miniszter szerint a kibocsátás iránt óriási volt az érdeklődés: a négymilliárd dolláros kötvénykibocsátásra 14 milliárd dollár értékű ajánlat érkezett, vagyis ha háromszor ennyi pénzre lett volna szükség, az is összejött volna. Nagy Márton ezt a befektetői bizalom jeleként értékelte.

Miért volt szükség a dolláralapú hitelre?

A magyar államadósság jelenleg a GDP 74 százaléka körül alakul – ez európai viszonylatban nem kiugróan magas, de mindenképpen jelentős. Az államadósság összetétele sokrétű: találunk benne belföldi és külföldi, lakossági és intézményi, forint- és devizaalapú kötvényeket is. Ezek egy része folyamatosan lejár, így az állam rendszeresen újabb kötvények kibocsátásával finanszírozza a visszafizetéseket. Ez a gyakorlat önmagában nem szokatlan.

A mostani kibocsátás viszont nemcsak a lejáró adósságok kiváltásáról szól. A háttérben a költségvetés vártnál rosszabb helyzete áll. A Nemzetgazdasági Minisztérium eredetileg 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel tervezett 2025-re, de úgy tűnik, ennek még az egy százalékát sem sikerül majd elérni. Ez a gyenge növekedés bevételkiesést okoz a költségvetésben, amit most külső hitelfelvétellel kell pótolni.

Címkék:

További cikkek