A szaunakultúra az utóbbi évtizedben jelentős ütemben fejlődött Magyarországon és egyre több olyan fürdő és wellnessközpont van, ahol tilos fürdőruhát viselni, vagy találunk textilmentes szaunákat is.
A szauna néhány alapvető jótékony hatásáról már szinte mindenki hallott: immunerősítő, méregtelenítő, edzi a keringési rendszert, nyugtatja a testet és a lelket. A szaunában – bár a testünk belső hőmérséklete csaknem változatlan marad – a test felszíne felmelegszik. A melegedés ellensúlyozására kezdünk izzadni, azaz a szervezet sok-sok vizet irányít a testfelületünkre.
A szaunázás során kitágulnak a pórusaink, a bőrünkön keresztül nem csak méreganyagok távoznak a szervezetből, de a bőrre kerülő anyagok könnyen fel is szívódnak a szervezetbe. Ezért nem szerencsés a termalfurdo.hu szakemberei szerint, ha fürdőruhát hordunk a szaunában, ez pedig alapvetően az alábbi három okra vezethető vissza:
- szorosan tapad a testre
- szintetikus anyagból van
- ha korábban fürdőztünk benne, akkor fertőtlenítőszereket és egyéb vegyi anyagokat is tartalmazhat.
Akkor meztelenül kell lenni a szaunában? A rövid válasz az, hogy nem meztelenül, csak fürdőruha nélkül. Erre jelenthet megoldást, ha a szaunában természetes anyagokból készült szaunalepedővel takarjuk el a testünknek azt a részét, amelyet nem szeretnénk megmutatni másoknak.
A természetes anyagokból készült, megfelelően kezelt szaunalepedők sem bőrünkre, sem a levegőbe nem bocsátanak ki magukból káros anyagokat, és lazán hordva a test hőleadását sem akadályozzák olyan mértékben, mint a fürdőruhák.