A Bank360.hu friss elemzése szerint szeptember eleje óta folyamatosan csökken az érdeklődés az Otthon Start Program iránt az internetes keresésekben. Bár a kormányzati kommunikáció és a banki adatok egyelőre élénk hitelpiaci aktivitást mutatnak, a Google Trends adatai alapján az online érdeklődés már csillapodott.
Lanyhuló lendület az online térben
A program iránti figyelem július és augusztus között meredeken emelkedett, amikor a kormány bejelentette a 3%-os kamatozású, államilag támogatott lakáshitel részleteit. A legnagyobb keresési hullám augusztus 26–szeptember 1.között volt: előbbi napon jelent meg az adóstársakat korlátozó rendelet, utóbbi pedig a program indulásának napjavolt.
Szeptember közepe óta azonban lassú, de folyamatos visszaesés látható. A Bank360 elemzése szerint ez nem feltétlenül a program kudarcát jelzi, sokkal inkább az első érdeklődési hullám természetes lecsengését. Az első, már a hitelfelvételi adatokat is tartalmazó jegybanki statisztikák november elején várhatók, amelyek pontosabb képet adnak majd a kereslet alakulásáról.

Budapesten a legnagyobb, keleten a legkisebb az érdeklődés
A Google Trends térképes adatai szerint az elmúlt 90 napban Budapesten volt a legaktívabb a keresés, ezt Vas, Győr-Moson-Sopron és Csongrád-Csanád vármegye követte. A legkevésbé érdeklődő térségek: Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Békés vármegye.
Ez a területi megoszlás alig változott a nyári időszakhoz képest, ami arra utal, hogy a program elsősorban a tehetősebb, nyugat-magyarországi és fővárosi térségekben népszerű.
A bankok még nem érzik a visszaesést
Miközben a keresések mérséklődnek, a bankfiókokban továbbra is nagy a forgalom. A hitelintézetek szerint több tízezer kérelmet adtak be az ügyfelek, és sok helyen csak túlórázással tudják feldolgozni a beérkező igényléseket.
Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerint eddig mintegy 15 ezer Otthon Start hiteligénylést indítottak el, és több ezer előkészítés alatt van. Ez jelentős bővülést jelent a korábbi lakáshitel-aktivitáshoz képest: idén január és augusztus között havonta átlagosan 6749 új lakáshitel-szerződés született, a legtöbb májusban (7598).
Meddig tarthat a népszerűség?
A szakértők szerint az Otthon Start Program sikerének kulcsa az lesz, hogy a kamattámogatás fenntartható marad-e, illetve milyen gyorsan dolgozzák fel a bankok az igényléseket. Az első jegybanki adatok dönthetik el, hogy a kezdeti érdeklődés valódi piaci lendületbe fordul-e.
A Bank360.hu és a jegybank adatait figyelve látszik: a program átmenetileg felpezsdítette a lakáshitel-piacot, de az online érdeklődés visszaesése arra utal, hogy a „lufi” lassan ereszteni kezd.