Új korszakot nyithat a vörös bolygó felfedezésében a NASA legújabb fejlesztése. Az amerikai űrhivatal mérnökei egy teljesen új megközelítést alkalmaznak a következő generációs Mars-járó tervezésénél, amely az eddigi eszközöknél sokkal könnyebb navigációt és lényegesen gyorsabb haladást tesz majd lehetővé a mostoha földönkívüli terepen -írja a HVG.
A NASA az 1990-es évek végén juttatta el az első roverét a Marsra, azóta pedig olyan legendás szerkezetek bizonyítottak, mint a 2012 óta működő Curiosity, vagy az immár ötödik éve szolgáló Perseverance. Bár ezek a hatkerekű gépek jócskán túlszárnyalták a tervezett élettartamukat, komoly korlátokkal küzdenek: rendkívül lassúak – a Perseverance végsebessége sík terepen is alig 1,1 km/h –, a kerekeket megviselő sziklás, homokos lejtők miatt pedig gyakran több hetes, hosszú kerülőutakra kényszerülnek.
Bemutatkozik Ernest, a sziklamászó rover
Ezeket a hiányosságokat hivatott felszámolni a most bemutatott prototípus, amely az Ernest nevet kapta. A mozaikszó a kifejezés angol megfelelőjéből (Exploration Rover for Navigating Extreme Sloped Terrain) ered, ami magyarul annyit tesz: Extrém Lejtős Terepen Navigáló Felderítő Rover.
A NASA szakemberei jelenleg a Colorado-sivatag dűnéi és sziklái között nyúzzák a járművet. A tesztelt modell egyelőre négy kerékkel rendelkezik és 1,2 méter hosszú, bár a mérnökök jelezték, hogy a jövőben a vörös bolygóra küldött éles változat valószínűleg kétszer ekkora lesz.
Felemeli a lábát, ha akadályt lát
Ernest igazi technológiai bravúrja a futóművében és a meghajtásában rejlik, ami teljesen átírja a bolygóközi közlekedés szabályait:
-
Átlépi az akadályokat: A szerkezet képes önállóan felemelni a kerekeit, így ahelyett, hogy fáradságos munkával megkerülné a nagyobb köveket és sziklákat, egyszerűen átlépi azokat.
-
Intelligens felfüggesztés: A gép képes dinamikusan váltogatni az aktív és a passzív felfüggesztés között. Ez lehetővé teszi, hogy a nehéz szakaszokon maximális stabilitást biztosítson, míg a könnyebb terepen energiatakarékos üzemmódra váltson.
-
Összkerék-kormányzás: Mind a négy kereke egymástól függetlenül kormányozható, így a rover szinte egy helyben is képes megfordulni, ami radikálisan megkönnyíti a navigációt.
A sivatagi tesztek során az űrhivatal munkatársai 37 óra leforgása alatt körülbelül 25,7 kilométert tettek meg a járművel, ami 1,3 km/h-s átlagsebességnek felel meg. Ez elsőre kevésnek tűnhet, de a marsi léptékekkel mérve valóságos száguldás, ráadásul Ernest végsebessége a mérések szerint eléri az 1,6 km/h-t is, amivel állva hagyja a jelenleg a Marson dolgozó elődjeit.