2025. 12. 18.

387.15 Ft

330.28 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Tech

Nemsokára az autó kapcsolja le a részeg sofőröket: jön a Mitsubishi új technológiája

Nemsokára az autó kapcsolja le a részeg sofőröket: jön a Mitsubishi új technológiája
10perc.hu
2025. 12. 18.
Fotó: Illusztráció

A Mitsubishi Electric szabadalma részeg sofőrt felismerő rendszert kínál, amely 2026-tól az autókban is megjelenhet.

A Mitsubishi Electric új vezetőtámogató rendszert szabadalmaztatott, amely képes felismerni a részeg sofőröket a modern autókban már meglévő érzékelők segítségével – írta meg az Origo.
A japán cég szerint a technológia viszonylag gyorsan adaptálható, és akár már 2026-ban piacra kerülhetnek az első autók ezzel a funkcióval.

Hogyan működik a rendszer?

A rendszer a sofőr szemmozgását, pedál- és kormánykezelését figyeli, hogy észlelje a szokatlan viselkedést. A végső döntést mesterséges intelligencia hozza meg minden konkrét esetben. Ha a rendszer részegséget észlel, akusztikus és optikai figyelmeztetést ad a vezetőnek.

A fejlesztés célja, hogy a sofőrök biztonságosabban közlekedjenek, de a jelenlegi megoldás nem kapcsolódik mentőegységekhez vagy rendőrségi riasztáshoz, és az autó sem állítja meg automatikusan a járművet.

Korlátok és kérdések

A Mitsubishi Electric fejlesztői arra számítanak, hogy a felhasználók végrehajtják az utasításokat, ahogy a japán gyakorlatban szokás. Ugyanakkor kérdéses, hogy az algoritmus mennyire tudja figyelembe venni a különböző országok alkoholtörvényeit, hiszen Magyarországon a zéró tolerancia érvényes, míg más államokban a sofőr alkoholszintje még legális lehet.

A technológia megjelenése új szintre emelheti a közlekedésbiztonságot, de a gyakorlati alkalmazás részletei és a jogi szabályozás további tisztázást igényelnek.

Címkék:

További cikkek