A svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson elismerte, hogy rendszeresen használ mesterséges intelligencia alapú eszközöket – köztük a ChatGPT-t és a francia LeChat szolgáltatást – másodvéleményként a munkája során. A politikus a Dagens industri című üzleti lapnak beszélt erről, hangsúlyozva, hogy nem biztonságérzékeny információkról van szó - írta a The Guardian.
Szakértők figyelmeztetnek a kockázatokra
A svéd közéletben élénk vita indult a kijelentés után. Simone Fischer-Hübner, a Karlstad Egyetem kutatója az Aftonbladet lapnak nyilatkozva óvatosságra intett, kiemelve, hogy nem szerencsés politikai munkában ilyen eszközöket használni érzékeny kérdésekben.
Virginia Dignum, az umeåi egyetem felelős mesterséges intelligenciával foglalkozó professzora a Dagens Nyheter lapnak szintén kritikát fogalmazott meg. „Minél inkább a mesterséges intelligenciára támaszkodik egyszerű dolgokban, annál nagyobb a kockázata annak, hogy túlzottan megbízik a rendszerben. Ez egy csúszós lejtő”.
A kormány szerint nincs szó biztonsági kockázatról
A miniszterelnök szóvivője, Tom Samuelsson igyekezett megnyugtatni a közvéleményt. Elmondása szerint Kristersson nem oszt meg biztonságérzékeny információkat az AI-rendszerekkel, inkább csak gondolatébresztésre használja azokat.