A visegrádi együttműködés újjáépítését és a regionális kapcsolatok radikális megerősítését nevezte a magyar külpolitika egyik legfontosabb, húsbavágó céljának Magyar Péter. A miniszterelnök az Országgyűlésben, napirend előtti felszólalásában beszélt arról, hogy a cseh-lengyel-szlovák-magyar szövetségnek túl kell lépnie a korábbi mélyponton, és ismét a térség fejlődésének, biztonságának, illetve európai súlyának meghatározó motorjává kell válnia írja a Portfolio.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a V4-es partnereknek szorosan együtt kell működniük a közös gazdasági és infrastrukturális pontokon, miközben kiemelt feladat a partnerek közötti politikai bizalom teljes körű helyreállítása.
Gödöllőn kezdődhet az új fejezet
A miniszterelnök expozéja közvetlenül a Gödöllőre összehívott V4-es csúcstalálkozó előtt hangzott el, amelyen Magyarország mellett Csehország, Lengyelország és Szlovákia kormányfői is részt vesznek. Magyar Péter négy olyan kulcsfontosságú gyakorlati területet jelölt meg, ahol a fejlesztéspolitikát azonnal össze kell hangolni a nagy értékű beruházások régióba vonzása érdekében:
-
Az észak–déli közlekedési folyosók és infrastrukturális hálózatok sürgető fejlesztése.
-
A régiós energiabiztonság radikális javítása és az energiafüggőség közös csökkentése.
-
Az egyetemi, kutatási és innovációs projektek összekapcsolása.
-
A kulturális együttműködések és a civil kapcsolatok megerősítése.
A kormányfő elismerte, hogy vannak nehéz témák és kétoldalú nézetkülönbségek – például Szlovákiával a kisebbségek kérdésében –, de emlékeztetett: a V4-szövetségnek soha nem a teljes, mindenre kiterjedő egyetértés volt az alapja, hanem a közös sors és a közös történelmi múlt.
Európa egyik legfontosabb ipari központja
Magyar Péter beszédében komoly történelmi párhuzamot vont a rendszerváltás időszakával, kiemelve, hogy a visegrádi csoport megszületése akkor Közép-Európa szabad világba való visszatérését jelképezte. Milan Kundera szavait idézve rámutatott: „Közép-Európa nem földrajzi fogalom, Közép-Európa sors.”
A nemzetek pontosan ismerik azt az érzést, amikor a sorsukról idegen fővárosokban döntenek, éppen ezért kell felismerniük a saját, közös erejüket. A térség ma egy több mint 65 millió embernek otthont adó, bivalyerős gazdasági zóna, az Európai Unió növekedésének motorja és a kontinens egyik legfontosabb ipari bázisa.
A miniszterelnök beszéde végén egyértelművé tette, hogy a szövetség most új, valós lendületet kaphat. Ezt alátámasztva felidézte Donald Tusk lengyel miniszterelnök múlt heti kijelentését is, aki a korábbi bizonytalanságok után optimistán úgy fogalmazott: a V4-szövetség hivatalosan is visszatért.