Húsvét vasárnapján újabb személyes hangvételű interjúval jelentkezett Orbán Viktor. A miniszterelnök a Mandiner Hotel Lentulai című podcastjában vendégeskedett, ahol a kampányidőszak feszültségei mellett jutott idő múltidézésre, családi anekdotákra és a politikai ellenfelek éles bírálatára is. A beszélgetés több ponton emlékeztetett a pár nappal korábbi Hajdú Péter-interjúra, ám most fajsúlyosabb történelmi és retorikai kérdések is előkerültek.
A „Ceaușescu-párhuzam”: Orbán szerint a kritikusokkal van a baj
Lentulai István rákérdezett arra a kritikára, amely a közelmúltbeli, felfokozott hangulatú kampánybeszédei után érte a miniszterelnököt: sokan a néhai román diktátor, Nicolae Ceaușescu szónoki stílusához hasonlították a fellépéseit. Orbán rövidre zárta az összevetést, és némi önbizalommal reagált:
„Sokkal jobb szónok vagyok, mint Ceaușescu.”
Amikor a műsorvezető tovább firtatta a témát, a kormányfő sajnálatát fejezte ki a hasonlatot használók iránt. Szerinte az ilyen kritikák nem őt, hanem a bírálóit minősítik: „Emberek, hova jutottatok, nem velem van a probléma, hanem veletek van” – fogalmazott, elutasítva minden párhuzamot a diktatórikus múlttal.
Antall József öröksége: „Jó tudni, ki kicsoda”
A podcastban előkerült az egyik legtöbbet emlegetett magyar politikai legenda is: mi történt valójában Antall József halála előtt? Orbán cáfolta azt a mítoszt, miszerint meglátogatta volna a kórházban a haldokló miniszterelnököt. Mint mondta, az ilyen helyzeteket kerülni szokta, mert tart tőle, hogy látogatása a „végső búcsú” látszatát keltené az idős betegekben.
Azt azonban megerősítette, hogy telefonon beszéltek, és Antall fontos információkat osztott meg vele. Bár azt tagadta, hogy a néhai kormányfő közvetlenül ráhagyta volna a pozíciót, elismerte, hogy a kapott tanácsok nagyban hozzájárultak későbbi sikereihez. A részleteket azonban továbbra is titkolja:
„Politikáról adott nekem tanácsokat és információkat, amelyek a sikeremhez nagy mértékben hozzájárultak. Ezeket nem árulnám el, mert jó tudni, ki kicsoda.”
Kampány üzemmód: Múltidézés és pollsterek bírálata
Az interjú nagy részét – a kampány finise ellenére – a múltba révedés töltötte ki. Orbán beszélt feleségéről, Lévai Anikóról, valamint Mádl Ferenc egykori köztársasági elnökhöz fűződő viszonyáról is. A jelenre kanyarodva elismételte korábbi kritikáját a közvélemény-kutatókkal szemben, utalva arra, hogy a méréseknek már nem hisz (vélhetően a Tisza Párt erősödését jelző adatokra reagálva).
A beszélgetés egy olyan pillanatban jelent meg, amikor a hazai közélet a szerb gázvezetéknél talált robbanószer és Donald Trump Irán elleni kemény ultimátuma miatt izzik. Orbán azonban a podcastban inkább a „bölcs államférfi” és a „családapa” szerepét hangsúlyozta, miközben a délutáni rendkívüli védelmi tanács ülésére készült.