A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakemberei hétfőn ellenőrzést tartottak a Lehel téri piacon, amelynek során számos szabálytalanságot tártak fel – közölte a hatóság az MTI-vel.
Higiéniai problémák és lejárt élelmiszerek a vendéglátóhelyeken
Az ellenőrök öt vendéglátóhelyet vizsgáltak meg, és négy esetben is találtak súlyos hiányosságokat.
- Hét kilogramm helytelenül tárolt készételt és 31 kilogramm nyomon követhetetlen eredetű élelmiszert vontak ki a forgalomból.
- Az ellenőrzött egységekben takarítatlanságot tapasztaltak, és több dolgozónak nem volt érvényes egészségügyi könyve.
- Egyik vendéglátóhelyen a fogyasztók félretájékoztatását is észlelték: a kínálatban szereplő diós guba valójában „DEJÓ” diópótlóval készült.
A feltárt szabálytalanságok miatt soron kívüli nagytakarítást rendeltek el az érintett egységekben.
Hiányos jelölés a zöldség-gyümölcs kereskedőknél
A hatóság nyolc zöldség-gyümölcs kereskedőt ellenőrzött, és összesen 750 kilogramm terméket vizsgált meg. Bár az áruk minősége megfelelt az előírásoknak, öt esetben hiányzott a származási ország és a minőségi osztály jelölése. Több helyen nem tették ki a hazai termékeknél kötelező magyar zászlót.
Lejárt termékek a kiskereskedelemben
További három kiskereskedelmi egységet is ellenőriztek, ahol az alábbi problémákat tárták fel:
- Nyolc lejárt minőségmegőrzési idejű terméket találtak.
- 24 termékről hiányzott a magyar nyelvű tájékoztatás.
- Egy esetben a gyártó nem tüntette fel a minőségmegőrzési időt, amelyet egy könnyen eltávolítható, öntapadós címkével pótoltak.
A fogyasztóvédelem az érintett termékeket kivonta a forgalomból, és hatósági eljárást indított a szabálytalanságot elkövető vállalkozások ellen.