2025. 06. 21.

402.60 Ft

349.63 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Tech

Trump politikája miatt menekülő amerikai tudósokat csábítana Európa

Trump politikája miatt menekülő amerikai tudósokat csábítana Európa
2025. 05. 05.
Fotó: Illusztráció

Az Európai Unió új stratégiát dolgozott ki arra, hogyan csábítsa magához az Egyesült Államokból távozni készülő tudósokat Donald Trump politikája nyomán.

Európa új lehetőséget kínálhat a Donald Trump politikájától elbizonytalanodott amerikai kutatóknak: Emmanuel Macron és Ursula von der Leyen hétfőn olyan kezdeményezést jelentett be, amelynek célja, hogy a legtehetségesebb tudósokat Európába csábítsák. A Sorbonne Egyetemen tartott konferencián európai biztosok, akadémikusok és tagállami miniszterek vitatták meg, hogyan lehet a politikai és pénzügyi nyomás alá került amerikai tudósokat az unióba vonzani, különös tekintettel az egészségügy, éghajlatkutatás, mesterséges intelligencia, biodiverzitás és űrkutatás területén dolgozókra - tudósított a hvg.

Az Egyesült Államokban a tudományos élet egyre nagyobb fenyegetéssel néz szembe: a Trump-kormányzat jelentős szövetségi forráskivonásokat helyezett kilátásba, több kutatási program a megszűnés szélére került, és szövetségi alkalmazottak tízezreit már elbocsátották. Emellett a külföldi hallgatók egy része a politikai megnyilvánulásai miatt kitoloncolástól tart. Az Európai Unió vezetése szerint most van itt az idő, hogy alternatívát kínáljanak a tudósoknak egy nyitottabb, hosszú távú és stratégiai szemléletű kutatási környezetben.

Egy francia elnöki hivatalnok az AFP-nek nyilatkozva megerősítette: „megvédjük stratégiai érdekeinket, és egy univerzalista jövőképet hirdetünk”, amelynek része a tudományos mobilitás és a nemzetközi együttműködés. Macron korábban már felhívással fordult a külföldi, különösen amerikai kutatókhoz, hogy „válasszák Franciaországot”.

Az ambiciózus kezdeményezés legnagyobb kihívása azonban továbbra is a kutatók díjazása, amely – ahogy azt szakértők is kiemelik – jelentősen elmarad az amerikai szinttől. Noha az EU tagországai fejlett kutatási infrastruktúrát és kiváló életminőséget kínálnak, a versenyképességhez szükség lesz a finanszírozási rendszer megerősítésére is.

A konferencián nemcsak uniós tagországok vettek részt, hanem Norvégia, Nagy-Britannia és Svájc is csatlakozott a párbeszédhez.

Címkék:

További cikkek