2025. 12. 09.

383.18 Ft

328.77 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Gazdaság

Engedély nélkül működik a gödi Samsung-akkugyár

Engedély nélkül működik a gödi Samsung-akkugyár
10perc.hu
2025. 12. 09.
Fotó: Northfoto

Civilek szerint engedély nélkül működik a gödi Samsung-gyár, a Greenpeace és a Göd-ÉRT azonnali hatósági beavatkozást követel.

Hirdetés

A Greenpeace Magyarország és a Göd-ÉRT Egyesület szerint súlyosan sérül a jogbiztonság, mivel a gödi Samsung SDI akkumulátorgyár továbbra is működik, noha egy bírósági ítélet megsemmisítette a környezetvédelmi engedélyét. A civilek álláspontja szerint a gyárnak 2025. november 27-én azonnal le kellett volna állnia, amikor a döntést kézhez kapták, ehhez képest változatlanul folytatja tevékenységét - közölte a 24.hu.

Szaszkó Andrea, a Göd-ÉRT alelnöke úgy fogalmazott:
a gyár nem üzemelhetne engedély nélkül, hiszen „pont ez egy engedély lényege: amíg nincs meg, addig a tevékenység sem végezhető”. Az egyesület az Energiaügyi Minisztériumhoz fordult, hogy másodfokú hatóságként biztosítsa a jogszerűséget és zárassa be a létesítményt, azonban a minisztérium csökkentett üzemmódban továbbra is működni engedné a gyárat, ami a civilek szerint jogszabályellenes.

Szaszkó hozzátette: különösen felháborító, hogy a közelmúltban a gödi üzem 133 milliárd forint támogatást kapott egyedi kormánydöntéssel, miközben az engedély érvényessége körül komoly problémák merültek fel.

Más telephelyeken is gond van az engedélyezéssel

A Greenpeace a komáromi JWH Kft. NMP-feldolgozó üzemének esetét is „riasztónak” nevezi. A szervezet szerint a hatóságok úgy értelmezik a szabályokat, hogy a telephelyre nem vonatkoznak az akkumulátoriparra előírt szigorúbb környezetvédelmi határértékek. A cég 2024-es engedélye például 150 mg/m³-es emissziót enged, ami jóval magasabb mind a Greenpeace által megengedhetőnek tartott értéknél, mind az akkumulátorüzemekre ígért 1 mg/m³-es határértéknél.

A szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy a telephely közvetlenül egy lakott terület mellett működik, miközben a hírek szerint jelentős mennyiségű NMP-hulladék érkezhet ide a debreceni akkumulátorüzemekből. A Greenpeace szerint a hatóságok ilyen engedélyezési gyakorlata folyamatos és elfogadhatatlan terhelést jelent a lakosságra.

A szervezet ezért újabb beadványt küld az Energiaügyi Minisztériumnak, amelyben a jogszabályi hiányosságokra és a sürgős intézkedés szükségességére hívják fel a figyelmet.

Hiába a civil javaslatok – nincs érdemi válasz a minisztériumtól

A civilek hangsúlyozzák: két hónappal ezelőtt több mint negyven szervezet és szakértő közös állásfoglalást nyújtott be az Energiaügyi Minisztériumnak. A dokumentum konkrét javaslatokat tartalmazott a lakosság egészségének védelmére, az átláthatóság növelésére, valamint a veszélyesanyag-kibocsátás ellenőrzésére. A Greenpeace szerint azonban a mai napig semmilyen érdemi reakciót nem kaptak a tárcától, ezért újabb hivatalos levelet küldtek, amelyben haladéktalan tájékoztatást és szakmai egyeztetést követelnek.

Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője szerint az akkumulátoripar rohamos terjedése mellett nem állnak rendelkezésre azok a garanciák, amelyek a lakók, a dolgozók és a vízbázisok védelmét biztosítanák. Úgy fogalmazott:
a hatósági eljárások következetlenek, a szennyező cégek pedig gyakran kedvezőbb elbírálást kapnak, mint amit a magyar vagy az uniós jog előírna.

A civil szervezetek szerint a kormány és a hatóságok tétlensége nemcsak szakmailag, hanem társadalmi szempontból is elfogadhatatlan, mivel a helyi közösségek biztonsága és az ország környezeti védelme nem halogatható kérdés.

További cikkek