Órák óta hatalmas erőkkel küzdenek a lángokkal a katasztrófavédelem szakemberei Zala vármegyében. Hétfő hajnalban pusztító tűz ütött ki egy nagyméretű, többkamrás hűtőházi komplexumban Gelse és Kilimán települések között, a 7527-es út közvetlen közelében. A tűz olyan intenzitással tombolt, hogy a mintegy 2250 négyzetméteres épület tetőszerkezete szinte teljesen megsemmisült és beomlott -írja az Economx.
A riasztást követően a környék szinte összes mozgósítható egysége a helyszínre sietett. A pacsai, a nagykanizsai, a zalakarosi, a keszthelyi, a letenyei és a zalaegerszegi hivatásos tűzoltók, valamint a gelsei önkéntesek a Zala vármegyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat közvetlen irányítása mellett kezdték meg a munkát. Az épület súlyos szerkezeti sérülései és a beomlásveszély miatt a rajoknak kívülről, magasból mentő járművek és vízszállítók támogatásával, összesen hét vízsugárral sikerült körülhatárolniuk a lángokat.
Sikerült kimenteni a milliós értékeket
A tűzoltók hősies és gyors beavatkozásának köszönhetően az anyagi kár mértékét sikerült némileg korlátozni a gigantikus pusztítás ellenére is.
-
Értékmentés: Az egységeknek a sűrű füsttel és a hőséggel dacolva sikerült épségben kihozniuk az épületből egy nagy értékű mezőgazdasági munkagépet, valamint az ott tárolt üzemanyagkészletet.
-
A veszteség: A hűtőház mintegy 360 négyzetméteres részét tudták megóvni a lángoktól, egy udvaron álló kisteherautó motortere azonban így is teljesen kiégett.
Gázömléstől tartottak, de nincs veszély
Mivel a hűtőházakban a technológia részeként gyakran alkalmaznak veszélyes, nagyobb mennyiségű hűtőközeget és gázokat (például ammóniát), a helyszínre azonnal riasztották a katasztrófavédelmi mobil labort is.
A mérések eredménye: A szakemberek folyamatos gáz- és toxikológiai méréseket végeztek a tűz fészkénél, valamint Gelse lakóövezete irányában is. A műszerek szerencsére sehol sem mutattak ki egészségre ártalmas koncentrációt a levegőben, így lakosságvédelmi intézkedésekre, kitelepítésre nincs szükség.
A katasztrófavédelem külön hangsúlyozta, hogy a szerencsétlenség során személyi sérülés nem történt. Az oltási és utómunkálatok jelenleg is tartanak, az izzó, parázsló részek feltárását és az életveszélyessé vált épületromok bontását nehéz munkagépek végzik, folyamatos védősugár biztosítása mellett.