Súlyos élelmiszerbiztonsági és higiéniai hiányosságokat tárt fel a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) egy friss ellenőrzéssorozata során, amelyet három budapesti bevásárlóközpont – az Árkád, a WestEnd és a Pólus Center – vendéglátóhelyein végzett - írta a HVG.
A vizsgálat 12 éttermet érintett, és az eredmény lesújtó: mindegyik egység ellen hatósági eljárás indult.
Lejárt élelmiszerek, nyomonkövethetetlenség, hiányzó engedélyek
Az NKFH szakemberei 52 tétel élelmiszert azonnal kivontak a forgalomból, többek közt az alábbi okok miatt:
-
14 tétel minőségmegőrzési ideje lejárt
-
16 élelmiszer fogyaszthatósági ideje is túllépett
-
21 termék jelöletlen és nyomonkövethetetlen volt
-
1 tétel nem megfelelő fagyasztással került tárolásra
A dolgozók képzettségét illetően is komoly hiányosságok derültek ki: több helyen nem volt igazolható az élelmiszer-higiéniai oktatás, egészségügyi alkalmassági papírok hiányoztak, a nyersanyagokat és készételeket pedig nem minden esetben tárolták elkülönítve.
A házhozszállítás miatt megnövekedett árukészletet sok helyen nem tudták megfelelő körülmények között tárolni, mivel a raktárkapacitás szűkös – ez tovább fokozza az élelmiszerbiztonsági kockázatot.
Szennyezett környezet és rendszerszintű hiányosságok
A hatóság nemcsak az ételekkel és az alkalmazottakkal kapcsolatban talált problémát. A háttérhelyiségek állapota is kifogásolható volt:
-
Nem megfelelően karbantartott szellőzőrendszerek
-
Több helyen sérült burkolatok, amelyek elősegíthetik a kártevők megtelepedését
-
Hiányos hulladékkezelési és kártevő-mentesítési eljárások
Ezek egy része nemcsak az éttermek hibája, mivel a plázákban sok háttérhelyiség – például tárolók, mosogatók – közös használatban vannak, így az üzemeltető felelőssége is felmerül.
Külön említést kapott a Pólus Center, ahol nem működik központi tálcamosó, ezért a vendégek által használt tálcákat a konyhában vagy a zöldség-előkészítő helyiségben tisztították – ez szintén komoly higiéniai kockázat.
Az NKFH az eljárásokat megindította, az érintett vendéglátóhelyek és plázaüzemeltetők részéről várhatóan intézkedésekre lesz szükség, hogy elkerüljék a bírságokat, illetve újra megfeleljenek az élelmiszerbiztonsági előírásoknak.