Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke nemrégiben rámutatott, hogy áprilisban a benzin ára elérte a 90 dollárt, míg júniusra 77 dollárra csökkent, ami jelzi az árak dinamizmusát - írja a Spirit FM.
Az árak gyors emelkedése részben a FED kamatemelési várakozásaival, az olaj iránti növekvő kereslettel, valamint a közel-keleti konfliktusokkal magyarázható.
Egri hangsúlyozza, hogy a kormányzati beavatkozás hiánya miatt Magyarországon az üzemanyagárak jelentősen magasabbak, mint a szomszédos országokban.
Az adóterhek meghaladják a 50%-ot, kiegészülve a kereskedők 3%-os kiskeradójával és energiahatékonysági különadóval.
A tranzakciós adó tovább nehezíti az árkalkulációt, ami megnehezíti az árak összehasonlítását más országokkal.
Az elnök szerint a kis benzinkutak különösen szenvednek, mivel beszállítóiktól meghatározott áron vásárolnak, miközben árrésük alacsony, és nyereségük csupán 1,5-2% körül mozog. Ezt nehezíti az is, hogy a kormány nem nyújt megfelelő támogatást a szektor számára.
"Az üzemanyagárak stabilitásáért vagy csökkenéséért a kormányzat adópolitikája felelős"
- mondta Egri. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzet fenntartása nem fenntartható, és sürgős intézkedésekre van szükség az árak csökkentése és a piaci szereplők támogatása érdekében.
Ezek a tényezők együttesen arra késztetik a szakértőket és az iparági szereplőket, hogy a kormányzattól sürgős intézkedéseket várjanak az üzemanyagárak csökkentése és a piaci verseny fenntartása érdekében.
A teljes beszélgetés itt elérhető: