A legújabb kutatások szerint kétéves kor alatt a telefon és a tévé használata káros hatással lehet a gyerekek fejlődésére - közölte a Forbes. Kopcsó Krisztina, a KSH Népességtudományi Kutatóintézet tudományos munkatársa és Pogány Ákos, az ELTE Etológia Tanszék adjunktusa a Heti Válasz podcastban osztották meg véleményüket e témában.
A kutatók állítják, hogy a biológiai evolúciónk még nem tart ott, hogy a kisgyerekek digitális képernyők használatával kapcsolatban megfelelően felkészültek lennének. „A célszerű az lenne, hogyha – ahogy mondjuk egy tudatos családba próbálják kerülni a cukorfogyasztást – kétéves korig egyáltalán nem képernyőznének a gyerekek” – mondta Kopcsó Krisztina. A kutatásuk szerint a magyar másfél éves gyerekek fele napi rendszerességgel használ mobiltelefont vagy néz tévét, ami káros hatással lehet a nyelvi fejlődésükre.
A kutatás szerint a gyerekek képernyőidője folyamatosan nő, amit részben a koronavírus-járvány is elősegített, és ez nem mutatott visszafordulást. A szakemberek figyelmeztetnek: a túlzott képernyőhasználat gátolhatja a társas és kognitív készségeket, valamint a kommunikációs képességeket, különösen azoknál a gyerekeknél, akik már hároméves koruk előtt túl sok időt töltenek digitális eszközök előtt.
A kutatók javaslata szerint a képernyőhasználatot szigorúan korlátozni kellene, különösen az első két évben.