Azt már régen nem hiszi el senki, amit az orosz kommunikáció hajtogat, miszerint az Ukrajnában agresszorként megjelent hadai nem támadnak városokra, valamint a civil lakosság lakta területekre. Az elmúlt éjszaka folyamán nemcsak heves harcok dúlnak Ukrajna szerte, de az oroszok légitámadást hajtottak végre Kijev ellen.
Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter kijelentette, hazája fővárosa az 1941-es náci támadás óta nem tapasztalt hasonlót, majd hozzátette, meg kell állítani Vlagyiir Putyint. Arra kérte az embereket, hogy minden kapcsolatot szakítsanak meg Oroszországgal és mindenhonnan rakják ki őket. A CNN kijevi stábja ma reggel óta több robbanást is hallott a városban.
Az oroszok légitámadást hajtottak végre Kijev ellen Fotó: CNN
Mindeközben arról szólnak a hírek, hogy speciálisan kiképzett orosz kommandósok vadásznak az ukrán elnökre és családjára. Volodimir Zelenszkij bejelentette, nem hagyja el Kijevet, ugyanakkor a közösségi oldalán úgy fogalmazott azután, hogy a NATO katonai segítséget nem ad Ukrajnának, hogy egyedül maradtak, de legyőzik a gonoszt. Ugyanakkor kifejtette, hajlandó hazája semlegességéről tárgyalni az oroszokkal.
Noha az orosz kommunikáció a saját veszteségeit is erősen tagadja, az egyre hevesebb harcokban egyre súlyosabb veszteségeket kell elkönyvelniük, ráadásul az ukrán erők ellenállása igencsak megakasztotta az előre nyomulásukat. A katonák is egyre másra ébrednek rá arra, hogy igazi háborút kell megvívniuk a hadgyakorlat helyett.
Speciálisan kiképzett orosz kommandósok vadásznak az ukrán elnökre és családjára Fotó: orosz védelmi minisztérium sajtóosztály
Az ukrán UNN hírügynökség videója szerint Csernyigovnál egy teljes orosz felderítő egység adta meg magát, és az egyik fogoly, Konsztantyin Szergejevics Bujnyicsev tiszthelyettes elmondta, „senki sem gondolta, hogy ölni megyünk, hiszen nem készültünk konkrétan harcolni, csak hadgyakorlatról volt szó Jelnij falu körzetében”. Aztán a támadás előtt kiderült, háború lesz Ukrajna ellen.
Egyre több orosz döbben rá arra, hogy Vlagyimir Putyin háborúja nem biztos, hogy jó az országnak és a lakosságnak. Az OVD-Info szervezet bejelentése szerint Oroszország több városában, köztük Moszkvában, Szentpéterváron és Jekatyerinburgban már komoly háborúellenes megmozdulások voltak, és a hatóságok mintegy 1700 tüntetőt állítottak elő. Emellett az orosz kulturális élet és a liberális média több ismert alakja tiltakozó levelet tett közzé.
Oroszország több városában, köztük Moszkvában, Szentpéterváron és Jekatyerinburgban már komoly háborúellenes megmozdulások voltak Fotó: rosbalt.ru
Az Európai Unió tagállamai állam- és kormányfői a rendkívüli csúcstalálkozójukon megállapodtak az Oroszország elleni új szankciócsomagról, amely az ország pénzügyi szektorára, az energia- és a közlekedési ágazatára, a kettős felhasználású termékekre, valamint az exportellenőrzésre és az exportfinanszírozásra, a vízumpolitikára, és további orosz személyek szankcionálására terjed ki. Ráadásul ezek a szankciók már Fehéroroszországra is kiterjednek, ugyanis Minszk támogatja az orosz agressziót. A szankciókat - és már azok ismertetett részleteit - hivatalosan a külügyminiszterek fogadják el pénteken.