Hivatalosan is elérte Európát a világ egyik legveszélyesebb és legmagasabb halálozási rátával rendelkező betegsége. A francia egészségügyi minisztérium rendkívüli közleményben erősítette meg, hogy az ország területén azonosították a vírusos ebolabetegség első pozitív esetét. Az AFP hírügynökség kérdésére a tárca külön kiemelte és pontosította, hogy a fertőzést nem egy tengerentúli külbirtokon, hanem Franciaország kontinentális, európai területén regisztrálták -közölte az Infostart.
A diagnózis híre azonnal mozgósította a legfelsőbb kormányzati köröket is: a francia miniszterelnök környezetéből származó információk szerint a kormányfő személyesen, „nagyon közelről” és kiemelt figyelemmel követi a járványügyi helyzet alakulását, valamint a kontaktkutatás folyamatát.
Kongóból indult ki a jelenlegi hullám
Az európai eset hátterében vélhetően az Afrikában tomboló járványgóc áll. A Kongói Demokratikus Köztársaságban nagyjából öt héttel ezelőtt tört ki egy újabb súlyos ebolajárvány, amely azóta az ország három tartományában is megállíthatatlanul terjed.
A afrikai járványügyi statisztikák drámai képet mutatnak:
-
1003 hivatalosan igazolt ebolafertőzöttet jegyeztek fel a góc gócpontjaiban.
-
254 ember vesztette életét a betegség következtében a kitörés óta.
-
100 betegnek sikerült eddig teljes mértékben felépülnie a fertőzésből.
Szigorú karanténnal és a legmagasabb szintű készenléttel reagált Franciaország
Az ebolavírus közvetlen testnedvekkel terjed, és rendkívül súlyos, vérzéses lázzal járó tünetegyüttest okoz. A francia hatóságok azonnal életbe léptették a legszigorúbb egészségügyi és járványügyi protokollokat: az érintett beteget speciális, hermetikusan elzárt izolációs részlegen kezelik, miközben a szakemberek gőzerővel próbálják feltérképezni, hogy a fertőzött személy pontosan kikkel érintkezhetett az európai kontinensre való megérkezése óta, hogy megakadályozzák a vírus továbbterjedését.