Rendkívül súlyos vádakkal és nyílt fenyegetéssel lépett fel Donald Trump az amerikai olajipari óriásokkal szemben. Az Egyesült Államok elnöke hivatalosan is utasította az Igazságügyi Minisztériumot, hogy indítson azonnali vizsgálatot a legnagyobb olajtársaságok ellen. Trump szerint a cégek tudatosan nem csökkentik a benzinkutak árait a nyersolaj világpiaci árcsökkenésével arányosan, és ezzel nyíltan megkárosítják, „átverik” az amerikai állampolgárokat -írja a Reuters.
A Trump-adminisztráció az X közösségi oldalon egy videorészletet is közzétett, amelyben az elnök közvetlenül és név szerint is megnevezte a vizsgálat két első számú célpontját, az Exxon Mobilt és a Chevront.
„Az olajárak annyira lecsökkentek, hogy abból semmit sem látunk a kutaknál. Más szóval, a vásárlókat egyszerűen lehúzzák. Az olajért fizetett árak úgy zuhannak, mint a szikla!” – fogalmazott kendőzetlen stílusban Trump a Truth Social felületén közzétett bejegyzésében.
Választási kényszer és a háborús infláció
A drasztikus politikai fellépés hátterében komoly belpolitikai és geopolitikai feszültségek húzódnak meg. Az üzemanyagárak az év elején lőttek ki radikálisan, miután az Egyesült Államok és Izrael február végén katonai csapást mért Iránra. Bár a Washington és Teherán közötti diplomáciai egyeztetéseknek köszönhetően a benzin ára már hatodik hete csökken a tengerentúlon, az elnök és a republikánusok számára ez még mindig nem elég gyors tempó. A tét hatalmas: a párt a novemberi félidős választásokon próbálja megőrizni vagy megszerezni a szűk többséget a kongresszusban, a lakosság legfőbb elégedetlenségét pedig a magas megélhetési költségek jelentik.
A számok nyelve jól mutatja a Trump által kritizált ollót:
-
Májusi csúcsértékek: Miután az Egyesült Államok és Irán ideiglenes békemegállapodást kötött, és újra megnyitották a globális olajkínálat egyötödét biztosító Hormuzi-szorost, az amerikai nyersolaj ára 36%-kal zuhant vissza a májusi csúcsához képest.
-
A benzinkutak reakciója: Ezzel szemben a lakossági benzin átlagára szerdán 3,93 dollár/gallon volt, ami mindössze közel 14%-os csökkenést jelent a májusi rekordhoz képest. Az üzemanyag így még mindig fényévekre van a konfliktus kitörése előtti, januári 2,76 dolláros szinttől.
Az olajipar szerint a finomítás a szűk keresztmetszet
A vádakra szinte azonnal reagáltak a szektor szereplői. Az Exxon és a Chevron érdekeit is képviselő szakmai szervezet, az American Petroleum Institute szóvivője, Bethany Williams igyekezett szakmai alapokra terelni a vitát. Érvelése szerint a benzinárak nem mozoghatnak teljesen mechanikusan együtt a nyersolaj árával, különösen nem egy olyan mély globális geopolitikai válság idején, amely a mai napig alapjaiban és tartósan befolyásolja a kitermelést, a finomítói kapacitásokat, valamint a stratégiai készleteket.
A globális árhullámok a magyar piacot is elérték: hazánkban szintén lefelé araszolnak az üzemanyagárak az utóbbi hetekben, amivel párhuzamosan a védett árak rendszere is kivezetésre került, a Mol pedig folyamatos árcsökkentéssel reagál a világpiaci trendekre.