Ausztrália történetének legnagyobb kokainfogását hajtotta végre a rendőrség, miután 2,7 tonna kokaint találtak egy Sydney peremén fekvő ingatlanon. A hatóságok szerint a kábítószer utcai értéke elérheti a 816 millió ausztrál dollárt, ami mintegy 499 millió eurónak felel meg.
A rekordfogást június 19-én hajtotta végre a Queenslandi Egyesített Szervezett Bűnözés Elleni Munkacsoport. A drogot műanyag ládákban, föld alatti bunkerekbe rejtve találták meg egy részben vidéki jellegű ingatlanon, Londonderry külvárosában, Sydney nyugati peremén.
Konténerek alatt rejtették el a szállítmányt
A nyomozás során kiderült, hogy a kábítószert három teherszállító konténer alatt helyezték el. A konténerekben álpadlót alakítottak ki, amely hozzáférést biztosított a föld alá rejtett rakományhoz. A hatóságok szerint a rejtekhelyet kifejezetten a nagy mennyiségű kokain tárolására alakították ki.
A helyszínen két sydney-i férfit, egy 21 éves és egy 25 éves gyanúsítottat tartóztattak le. A rendőrség kereskedelmi mennyiségű tiltott kábítószer birtoklásával vádolta meg őket. Vádemelés esetén akár életfogytiglani börtönbüntetésre is számíthatnak.
„A szervezett bűnözői csoportok egyre gyakrabban veszik célba Queensland 13 ezer kilométeres partvonalát, hogy riasztó mennyiségű kábítószert csempésszenek az országba.” – Stephen Jay, az Ausztrál Szövetségi Rendőrség parancsnoka
Megdőlt a tavalyi rekord
A mostani fogás meghaladta Ausztrália korábbi rekordját, amelyet 2024-ben jegyeztek fel. Akkor 2,34 tonna kokaint foglaltak le egy halászhajóról K’gari szigete közelében, Queensland partjainál.
A hatóságok szerint a most lefoglalt szállítmány hajóval érkezett a queenslandi Midge Point térségébe, majd egy szervezett bűnözői hálózat közúton szállította tovább Sydneybe. A kábítószer mintegy 1800 kilométeres utat tett meg az országon belül.
Egy nemzetközi hálózat nyomaira bukkantak
A nyomozók úgy vélik, hogy a most lefoglalt kokain ugyanarról az anyahajóról származhatott, amelyhez egy korábbi, 178 kilogrammos fogás is köthető. Az ügyben akkor hat embert vádoltak meg, a nyomozás során pedig további 142 kilogramm metamfetamint is találtak.
A hatóságok gyanúja szerint a szállítmány kapcsolatba hozható az MV Wealth nevű, belize-i zászló alatt közlekedő teherszállító hajóval. A hajót a Salamon-szigeteken foglalták le nemzetközi szervezett bűnözésben való részvétel gyanújával.
A rendőrség szerint Ausztrália továbbra is kiemelt célpontja a nemzetközi kábítószer-kereskedőknek, mivel a kokain és más illegális szerek ára az országban a világ legmagasabbjai közé tartozik.