A nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton a Facebook-oldalán osztotta meg, hogy a kormány újabb árstop bevezetését fontolgatja Magyarországon, miután az infláció ismét emelkedett. A bejegyzésben a miniszter kiemelte: "Ha kell, a családok érdekében azonnal beavatkozunk."
Az árstopok már nem ismeretlenek a magyar piacon. A kormány korábban az üzemanyagok árát 480 forintra maximalizálta, és bizonyos alapvető élelmiszerekre is árkorlátozást vezetett be. Az üzemanyagok esetében azonban üzemanyaghiány lépett fel, ami miatt az intézkedést kénytelenek voltak megszüntetni. Az élelmiszereknél a boltok más termékek árait emelték a veszteségek miatt, amelyek nem voltak érintettek a szabályozás által.
A miniszter január közepén is utalt arra, hogy "az élelmiszer- és az üzemanyag-inflációt a kormány nem tolerálja", és készen áll beavatkozni, ha szükséges. A kormány tervezi, hogy folytatja a tárgyalásokat a kereskedőkkel, valamint a termelőkkel, feldolgozókkal és nagykereskedőkkel.
Az időzítés is érdekes, mivel a januári inflációs adatokat várhatóan holnap teszik közzé, és a Portfolio által megkérdezett közgazdászok már emelkedő inflációra számítanak.
Horvátországban is bevezettek árstopokat: a múlt héten 70 árucikket érintett egy kormányrendelet, és szigorúbb büntetéseket is bevezetnek a szabálytalanul eljáró boltok számára. A lépés a magas inflációval összefüggésben történt, és a helyi vásárlók már bojkottot hirdettek a drágulás ellen.
Azonban nemzetközi tapasztalatok alapján az árstopok hosszú távon nem biztos, hogy hatékonyak. Az 1960-70-es években az Egyesült Államokban is alkalmaztak hasonló intézkedéseket, de azok nem hoztak tartós megoldást. Milton Friedman, Nobel-díjas közgazdász is kritizálta az árbefagyasztást, mondván, hogy "hiányhoz vezet, és nem képes kordában tartani az inflációt". A vállalatok a veszteségüket más termékek árának emelésével pótolják.
A Magyar Nemzeti Bank korábbi vizsgálata szerint az élelmiszer-árstopok kezdetben mérsékelték az inflációt, de hosszú távon más termékek árai emelkedtek, mivel a kereskedők az áremelkedéseket áthárították más termékekre.