Emelkedhetett az infláció Magyarországon: A Központi Statisztikai Hivatal által várhatóan decemberben közzétett adat szerint a novemberi 3,7%-os inflációt követően 4,4%-os pénzromlásra számítanak. Az emelkedés mögött technikai tényezők is állnak, de az elemzők szerint a forint gyengülése és a nyersanyagárak emelkedése is szerepet játszhatott a drágulásban. A várakozások szerint a decemberi adat kulcsfontosságú, hiszen az élelmiszerek és más alapvető termékek áremelkedése is nagy hatással lehet a végső számokra.
Élelmiszerek drágulása: A vásárlók különösen érzékenyek a mindennapi élelmiszerek árváltozásaira, és az utóbbi hónapokban itt erősödött a drágulás. Novemberben az élelmiszerek áremelkedése 4,9%-ra ugrott, ami az átlagos inflációt is meghaladja. Becsey Zsolt, az Unicredit vezető elemzője szerint a tejtermékek és a tojás árának növekedése mellett egyéb élelmiszerek, például csokoládé és kávé ára is emelkedhetett, részben a világpiaci folyamatok miatt.
Forintgyengülés és jövőbeli kilátások: Az árfolyamváltozások is hozzájárultak az infláció növekedéséhez, mivel a forint gyengülése 3,4%-kal az euró, 11,1%-kal pedig a dollár árfolyamával szemben növelte a pénzromlást. Elemzők arra számítanak, hogy a gyenge forint hatása 2025 elején is folytatódhat, különösen az új termékek árazásában. A várakozások szerint az infláció az év első hónapjában tetőzhet, 4,7%-ra emelkedhet, de az év végére ismét a jegybanki célsáv körüli szintre, 3,8%-ra csökkenhet - derült ki a Portflio cikkéből.