Az albérletárak már az egyetemi ponthatárok kihirdetése előtt emelkedésnek indultak Budapesten és a megyeszékhelyeken, ami a korábbinál jóval gyorsabb drágulást hozott júniusban. Az ingatlan.com jelentése szerint Budapesten az átlagos bérleti díjak 1,6 százalékkal nőttek májushoz képest. A szokásos főszezon július végén indul, amikor a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésre kerülnek, de idén már korábban megfigyelhető volt az élénkülés, amit a KSH-ingatlan.com lakbérindexéhez fűzött elemzés is alátámaszt - közölte a Forbes.
Az albérletpiac továbbra is Budapest és a vármegyeszékhelyek köré koncentrálódik, ahol a kiadó lakások 85 százaléka található. Július elején Budapesten az átlagos bérleti díj 250 ezer forint volt, a legnagyobb kínálattal a XI. és XIII. kerületek rendelkeztek, előbbiben 280 ezer, utóbbiban 250 ezer forintos átlagos bérleti díjjal. Az egyetemisták körében népszerű városrészek közé tartozik a VIII., IX. és XIV. kerület is, ahol az átlagos bérleti díjak 230-250 ezer forint között mozognak.
A legnagyobb egyetemvárosok közül Debrecenben 245 ezer, Győrben 195 ezer, Szegeden 163 ezer, Pécsen 140 ezer, Miskolcon pedig 110 ezer forint az átlagos bérleti díj. Az ingatlantulajdonosoknak megéri légkondicionálóba fektetni, mivel a befektetés körülbelül egy év alatt megtérül. Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője az RTL riportjában elmondta, hogy a klímás lakások iránti kereslet nagyobb, így ezekért 15 százalékkal, átlagosan 40 ezer forinttal többet kell fizetni.