2025. 06. 21.

402.60 Ft

349.63 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Életmód

Egy új kutatás szerint számít, melyik karba kapjuk az emlékeztető védőoltást

Egy új kutatás szerint számít, melyik karba kapjuk az emlékeztető védőoltást
2025. 04. 30.
Fotó: illusztráció

Ausztrál kutatás szerint hatékonyabb az immunválasz, ha az emlékeztető oltást ugyanabba a karba adják, mint az eredetit.

Egy ausztrál kutatás szerint gyorsabb és hatékonyabb immunválasz alakul ki akkor, ha az emlékeztető oltást ugyanabba a karba adják be, mint az eredeti vakcinát. A felfedezést a Sydney-i UNSW Garvan Orvosi Kutatóintézet és a Kirby Intézet kutatói publikálták, az eredmények a Cell folyóiratban jelentek meg – számolt be róla a Telex.

A kutatók felfedezték, hogy a nyirokcsomók kulcsszerepet játszanak az immunválaszban, mivel ezekben aktiválódnak a makrofágok, amelyek segítik a memória B-sejtek működését. Ezek a sejtek kulcsfontosságúak az antitestválasz kialakításában.

A makrofágokról ismert, hogy felfalják a kórokozókat és eltávolítják az elhalt sejteket, de a kutatásunk most azt sugallja, hogy az oltás beadásának helyéhez legközelebb eső nyirokcsomókban központi szerepük lehet a hatékony oltási válasz kialakításában – mondta dr. Rama Dhenni, a tanulmány egyik szerzője.

A kutatók 30 embert vontak be klinikai vizsgálatukba, akik Pfizer-vakcinát kaptak. Húsz résztvevő ugyanabba a karba kapta az emlékeztető oltást, mint az előzőt, míg tíz másikba. Az eredmények szerint az első csoport tagjainál gyorsabban termelődtek neutralizáló antitestek a SARS-CoV-2 ellen. A különbség a korai fázisban volt jelentős – később a két csoport antitestszintje kiegyenlítődött –, ám a kutatók szerint járványhelyzetben a gyorsabb védelem életbevágó lehet.

Ez a felfedezés megmutatja, hogyan dolgozik az immunrendszer azon, hogy jobban reagáljon a külső fenyegetésekre. A természet alkotta meg ezt a csodálatos rendszert, és mi csak most kezdjük megérteni – fogalmazott Tri Phan professzor, a kutatás egyik vezetője.

A kutatás segíthet a jövőben hatékonyabb oltási stratégiák kidolgozásában, különösen akkor, amikor gyors immunválasz elérése a cél – például világjárványok idején.

Címkék:

További cikkek