Az olvadó gleccserek csaknem 2 cm-es tengerszint-emelkedést okoztak ebben az évszázadban - 10perc.hu

406.75 Ft

367.04 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Életmód

Az olvadó gleccserek csaknem 2 cm-es tengerszint-emelkedést okoztak ebben az évszázadban

10perc.hu
2025. 02. 22.
Az olvadó gleccserek csaknem 2 cm-es tengerszint-emelkedést okoztak ebben az évszázadban

A gleccserek olvadása egyre gyorsuló ütemben növeli a tengerszintet, és komoly következményekkel jár az éghajlatváltozás és a vízkészletek szempontjából.

Az olvadó gleccserek hatása a tengerszint emelkedésére egyre aggasztóbbá válik, és a legújabb kutatások rávilágítanak ennek globális következményeire - elemezte a The Guardian.

Egy friss tanulmány szerint a világ gleccserei 2000 és 2023 között összesen 6,542 millió tonna jeget veszítettek, ami 18 mm-rel növelte a globális tengerszintet. Az éves átlagos veszteség 273 milliárd tonna, ami a teljes emberiség 30 éves vízfogyasztásának felel meg. A Zürichi és az Edinburgh-i Egyetem tudósai kimutatták, hogy ebben az évszázadban a gleccserek térfogatuk 5%-át elvesztették, azonban a regionális eltérések jelentősek. Míg az antarktiszi és szubantarktiszi térségek 2%-os veszteséget szenvedtek el, Közép-Európában ez az arány 39%.

A kutatók megfigyelték, hogy a gleccserek olvadása egyre gyorsabb ütemben zajlik: 2012 és 2023 között 36%-kal több jég tűnt el, mint az előző évtizedben. Ez a gyorsulás aggodalomra ad okot, mivel még a kisebb tengerszint-emelkedés is súlyos következményekkel járhat, például gyakoribb tengerparti áradások formájában. Andrew Shepherd professzor szerint minden egyes centiméternyi növekedés évente további kétmillió embert tesz ki árvízveszélynek. A gleccserek visszahúzódása nemcsak az emelkedő tengerszint miatt problémás, hanem az édesvízkészletek csökkenése miatt is, ami különösen a gleccserek olvadékvizétől függő kétmilliárd ember számára jelent kihívást. A vízerőművek is veszélybe kerülhetnek, hiszen például Izlandon az elektromos áram 70%-a vízenergiából származik, amelynek forrása részben a gleccserek.

További cikkek