2024 az eddigi legforróbb évként vonulhat be a történelembe, és Magyarország sem maradt ki a globális felmelegedés okozta rekordmelegekből. A World Weather Attribution (WWA) és a Climate Central kutatói szerint az átlagos hőmérséklet emelkedése hat héttel növelte meg azokat a napokat, amikor a hőmérséklet olyan magas volt, hogy az már komoly terhet rótt az emberek egészségére. A hőhullámok hatásai a világ számos országában, például az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Ausztráliában is egyre gyakoribbak lettek, és a fosszilis tüzelőanyagok égetése következtében három héttel nőtt a forró napok száma.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a globális felmelegedés hatásai már most is pusztítóak, és az extrém időjárás, mint a hurrikánok, áradások és aszályok, továbbra is növekedni fognak, ha nem történik sürgős lépés a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. Dr. Friederike Otto, a WWA alapítója kiemelte, hogy a fosszilis tüzelőanyagok által okozott felmelegedés könyörtelen szenvedést okozott az embereknek, és bár az extrém időjárásokat részben a természet is okozhatja, az emberi tevékenységnek nagy szerepe van azok fokozódásában.
A kutatók szerint 2025-ben sem várható javulás, ha nem történnek drámai változások a globális éghajlatpolitikai intézkedések terén. Az egyik legnagyobb veszélyt a hőhullámok jelentik, amelyek évente 41 napnyi veszélyes hőségnek teszik ki az embereket, és a következmények már most is milliók életét követelik. A helyzet sürgető, és a tudósok arra kérik a világ vezetőit, hogy gyorsítsák fel az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást és vegyék komolyan a globális felmelegedés elleni küzdelmet, hogy megakadályozzák a további pusztító hatásokat - figyelmeztetett az Index.