Minden évben november 14-én, Frederick Banting születésnapján emlékezünk meg a Diabétesz Világnapról, amelyet 1991-ben hozott létre a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség globálisan növekvő elterjedését. A világnap népszerűsége azóta is folyamatosan nő: mára több mint 350 millió embert kapcsol össze világszerte, köztük egészségügyi szakembereket, ápolókat, cukorbetegeket és a társadalom széles rétegeit - számolt be róla a Magyar Diabetes Társaság.
A Diabétesz Világnap célja, hogy a figyelmet a cukorbetegségre, mint krónikus, életminőséget rontó és költséges problémára irányítsa, amely súlyosan érinti az érintettek életét, és amelynek kezelése évről évre egyre nagyobb kihívás elé állítja a világ egészségügyi rendszereit. Az ENSZ 2006-ban elfogadott határozata (61/225. sz.) óta a Diabétesz Világnap hivatalos Világ Egészség Nap, amely az ENSZ támogatását is élvezi. A közös cél a cukorbetegség terjedésének visszaszorítása és az érintettek életminőségének javítása világszinten.
A figyelem felhívására világszerte emlékművek és ikonikus épületek borulnak kék fénybe a világnap alkalmából. 2008-ban több mint 1100 emlékmű, köztük Budapesten a Szabadság szobor is kék színben pompázott. A kék szín és a kör alakú logó a cukorbetegség nemzetközi szimbóluma, amely a UNite for Diabetes kampány során vált ikonikussá. Az IDF így szeretné hangsúlyozni a cukorbetegséggel élők globális közösségét és összefogását. A kék kör az életet és egészséget szimbolizálja, míg a kék szín az eget és az ENSZ zászlójának színét idézi.
A cukorbetegség ma már súlyos globális probléma: több mint 250 millió cukorbeteg él világszerte, és számuk évente 7 millióval nő. Az IDF célja, hogy a kormányokat és a társadalom minden tagját mozgósítsa az egészséges életmód támogatására és népszerűsítésére, amellyel a kór terjedése hosszú távon alacsony költséggel megfékezhető.