Egy friss kutatás szerint a hosszú munkaidő kimerítheti az agyat, ezáltal nehezíti az érzelmek szabályozását és növeli az impulzív viselkedés valószínűségét. Az „egó kimerülésének” nevezett jelenség, amelyet a Lucca IMT School for Advanced Studies kutatói, élükön Erica Ordali első szerzővel vizsgáltak, feltárta, hogy az önuralom gyakorlása az agy döntéshozatallal és impulzusok kontrolljával kapcsolatos részeire jelentős terhet ró - írja a The Guardian. Ennek eredményeként egy idő után az érintett agyi részek „elbóbiskolnak,” azaz csökkent intenzitással működnek.
A kutatás során 44 résztvevőt két csoportra osztottak, és 45 percig különböző, érzelmi kontrollt igénylő tevékenységeket végeztettek velük, miközben agyi aktivitásukat elektroenkefalogrammal (EEG) mérték. Az egyik csoportnak önuralmat kellett gyakorolnia a feladatok során, míg a másik csoportnak nem volt ilyen korlátja. Az eredmények azt mutatták, hogy az önkontrollra kötelezett csoport tagjainál a delta agyhullámok aktivitása nőtt a prefrontális kéreg azon területein, amelyek az önuralomért felelősek, ami arra utalt, hogy a tartós önuralom az agy kifáradásához vezetett.
Az önuralmat gyakorló résztvevők később agresszívebben viselkedtek a „sólymok és galambok” nevű játék során, amely során a többiekkel való együttműködésről kellett dönteniük. Míg azok, akik nem gyakoroltak önuralmat, az esetek 86%-ában együttműködést választottak, az önuralmat gyakorló csoport csupán 41%-a döntött ugyanígy.
A kutatás során kapott eredményeket azonban több kritika is érte. Michael Inzlicht, a Torontói Egyetem pszichológiaprofesszora óvatosságra intett: megjegyezte, hogy a viselkedési eredmények nem mutattak szignifikáns különbséget, és az agyi aktivitás és a viselkedés közötti kapcsolat is gyenge volt. Inzlicht kijelentette, hogy bár az eredmények érdekesek, a múltbeli viták és a gyenge adatkapcsolat miatt szükséges lenne az eredmények független megismétlése.
Ez a kutatás rámutat arra, hogy a hosszú munkaidő következményeként kialakuló mentális kimerültség negatív hatással lehet a mindennapi érzelmi kontrollra és a társas viselkedésre is.