A barcelonai Globális Egészségügyi Intézet (ISGlobal) által végzett kutatás szerint a 2022-es hőség miatt bekövetkezett 68 000 hőhalál több mint fele az éghajlatváltozás következménye - tudósította a The Guardian.
Thessa Beck, a kutatás vezető szerzője, kijelentette: „Sokan az éghajlatváltozást a jövőre nézve tartják aggasztónak, de eredményeink hangsúlyozzák, hogy ez már most is sürgető probléma.” A meleg időjárás hatásait nemcsak a férfiak, hanem a nők is megérzik, a halálozások arányában a déli európai lakosság még inkább érintett, mint az északi.
A kutatók kimutatták, hogy a hőség által okozott halálesetek 56%-a elkerülhető lett volna, ha a világ nem a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével és a természet pusztításával melegíti fel a bolygót. Ez az arány az utolsó hat évben 44% és 54% között változott. Emily Theokritoff, az Imperial College London kutatója hangsúlyozta, hogy a hőmérséklet mérsékelt emelkedése is pusztító hatással lehet a közegészségügyre.
Európa kétszer olyan gyorsan melegszik, mint a világ más részei, de a kórházak nincsenek felkészülve a következmények kezelésére. A hőmérséklet emelkedése miatt egyre több ember küzd a perzselő nyári hőséggel, ami túlhajtja a szervezetüket. A tudósok előrejelzései szerint, ha a bolygó hőmérséklete több mint 2 Celsius-fokkal meghaladja az iparosodás előtti szintet, akkor Európában több életet veszítünk a forróbb nyarak miatt, mint amennyit a hűvösebb telek megmentenek.
A szélsőséges hőség Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában még nagyobb veszélyt jelent, de a hiányzó adatok miatt az emberi egészségre gyakorolt hatásokkal kapcsolatos tanulmányok korlátozottak. Beck kiemelte, hogy „általános tévhit, hogy csak a szélsőséges hőmérsékletek jelentenek komoly kockázatot”, mivel a kutatásai azt mutatják, hogy még a mérsékelt hőség is halálos kimenetelű lehet, különösen a legnagyobb veszélynek kitett népességcsoportok körében.
A tudósok 35 európai ország hőség- és egészségügyi adatait felhasználva becsülték meg a hőség következményeit. Az új tanulmány egy hipotetikus világ hőmérsékletét modellezte, ahol az emberek nem fűtötték volna fel a bolygót. A kutatás eredményei szerint a nőknél 22 501, míg a férfiaknál 14 026 hőség okozta haláleset köthető az éghajlatváltozáshoz.
Garyfallos Konstantinoudis, az Imperial College London kutatója megjegyezte, hogy a hőség halálozási hatásait lehet, hogy túlbecsülték, mivel nem vették figyelembe, hogy az emberek hogyan alkalmazkodtak a változásokhoz. Az orvosok azt javasolják, hogy a hőségben igyunk vizet, maradjunk a nap legmelegebb időszakában a lakásban, és figyeljünk az idős, egyedül élő szomszédokra. A kormányok életeket menthetnek meg, ha cselekvési terveket dolgoznak ki a forró időjárásra, zöldterületeket hoznak létre és csökkentik a környezetszennyezést. Beck hangsúlyozta: „A hőség nagyon veszélyes lehet a szívre, különösen az idősek számára.”
Climate crisis caused half of European heat deaths in 2022, says study https://t.co/Zspex0XrPN
— Guardian news (@guardiannews) October 29, 2024