A szívelégtelenség a világ egyik vezető haláloka, különösen azoknál, akik nem férnek hozzá rendszeres egészségügyi ellátáshoz. A kutatócsoport célja egy olyan egyszerű, otthon is elvégezhető teszt kifejlesztése volt, amelyhez nincs szükség laboratóriumi vizsgálatokra - közölte a HVG.
A szívelégtelenség kialakulásának oka, hogy a szívizom legyengül, így nem képes elegendő oxigéndús vért pumpálni a testbe. Jelenleg a szívelégtelenséget vérvizsgálattal lehet szűrni, amely a B-típusú natriuretikus peptid (BNP) szintjét méri. Az új teszt célja, hogy ezt a mérést egyszerű nyálvizsgálattal helyettesítse, és könnyen elérhetővé tegye bárki számára otthoni körülmények között.
Korábban a nyáltesztek alkalmazása korlátozott volt, mivel csak egyetlen biomarker jelenlétét tudták mérni, és a gyártási folyamatok is bonyolultak voltak. A Colorado Állami Egyetem kutatói azonban egy új, olcsó bioszenzor prototípust, az eCaDI-t fejlesztették ki, amely két biomarker – a Galectin-3 és az S100A7 – szintjét méri. A Griffith Egyetem ausztrál kutatói pedig számszerűsítették ezeket a biomarkereket a nyálban, és összefüggést találtak a szívelégtelenség kimenetelével.
Az eCaDI olyan, mint egy szendvics – magyarázzák a kutatók. Öt rétegből áll, amelyek közé reagenspárnákat ékeltek, amelyek a nyállal érintkezve reakcióba lépnek, és elektromos áram segítségével mérik a biomarkerek szintjét. Az eszközök egyszer használatosak, de könnyen összeszerelhetők: 20-30 perc alatt öt teszt is elkészíthető, és mindössze körülbelül 1000 forintba kerül egy darab.