Háromdimenziós tervezéssel és szárkapocscsont felhasználásával állítják helyre az érintett területeket. Az eljárás során a 3D technológia lehetővé teszi, hogy a műtét minden lépését előre megtervezzék - írja a Helló Sajtó.
Leggyakrabban szájüregi daganatok, illetve bizonyos jóindulatú tumorok eltávolítása után alkalmazzák ezt a módszert, amely nemcsak az arc esztétikáját, de a rágófunkciót is visszaállítja.
A műtéteket a Semmelweis Egyetem két klinikájának – az Arc-Állcsont-Szájsebészeti és a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikának – szakemberei végzik szoros együttműködésben.
Dr. Würsching Tamás, a klinika szakorvosa szerint, a szoftveres tervezésnek köszönhetően a sebészek már előre szimulálni tudják, hogy pontosan mit kell végrehajtani a műtét alatt. Ez a megközelítés nem csak a műtéti időt rövidíti le, hanem növeli a műtét sikerességét is, mivel a precízen megtervezett vágások és a gyors implantáció lehetővé teszi, hogy a szövetek ne károsodjanak visszafordíthatatlanul.
Az állkapocs pótlásához a szárkapocscsontot használják, amely különösen alkalmas stabilitása és formája miatt. Ez a csont lehetővé teszi a fogászati implantátumok beültetését is, ami azt jelenti, hogy a páciensek rágófunkciója is megmarad a daganat eltávolítása után. Dr. Bogdán Sándor, a klinika osztályvezető docense elmondta,
hogy a 3D tervezés segítségével pontosan meg tudják határozni, milyen típusú és méretű szövetekre van szükség az adott betegnél.
Dr. Klárik Zoltán, a plasztikai sebészet szakértője kifejtette, hogy az idő kulcsfontosságú tényező az ilyen műtétek során. A csontok és szövetek oxigén- és vérellátásának megszűnése komoly károkat okozhat, ezért a gyors és precíz beavatkozás elengedhetetlen.
A 3D technológia és az előre elkészített vágósablonok jelentősen növelik a műtéti siker esélyeit.
A Semmelweis Egyetem már három éve rendszeresen végez állkapocs-rekonstrukciós műtéteket. Évente körülbelül tizenöt páciens részesül ebben az innovatív eljárásban.