Ez valószínűleg az első eset Miskolcon, hogy szabadtéren terem a trópusi gyümölcs. Pusztai úr szerint a klímaváltozás hozhatta el a meleget, ami a banánéréshez szükséges. A kertjében egy 100 éves fenyőfa is állt, de az kiszáradt a melegben. - olvasható a boon.hu-nak adott interjújában.
Pusztai úr nem gondolta volna, hogy valaha is banánt szüretelhet Miskolcon. Eddig csak rendszeresen locsolta a banánfát, ami idén először hozott termést. A legnagyobb fa 6 méter magasra nőtt, de mellette is fejlődnek a kisebb fák. Télre levágják a fát másfél méteresre, és levelekkel takarják be a szárát a hidegtől.
"Eddig még sosem volt rajta banán. Az idén először vettük észre a fürtöket, és nagyon úgy fest, hogy beérik. Végtelen hosszú fürtöt növesztett, azon hosszában ott sorjáznak a banánok. Először egy burok volt az egész, de dobálja le a külső leveleket, és újabb és újabb sorok jönnek." - mesélte a lapnak.
A banán mellett füge is terem a miskolci kertben, ami tavaly kétszer is beérett. Van még kumkvatfája is, amit leértékelve vett egy hipermarketben, és azóta is szorgalmasan terem.
Pusztai László esete példa arra, hogy a klímaváltozás már érezhető hatással van Magyarország éghajlatára is. A melegebb nyarak lehetővé teszik a déligyümölcsök termesztését olyan területeken is, ahol ez eddig elképzelhetetlen volt.