Hosszú listát állított össze a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azokról a lépésekről, amelyeket egy kormányváltás után azonnal elvárnak az új vezetéstől. A Tisza Pártnak eljuttatott dokumentum olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek az érdekképviselet szerint mélyreható törvénymódosítások nélkül, gyorsan javíthatnák az oktatásban dolgozók helyzetét és a rendszer hangulatát.
Vége szakadhat a pedagógusok listázásának
A szakszervezet szerint az egyik legsürgetőbb feladat a jelenlegi tankerületi rendszerben tapasztalható káros gyakorlatok felszámolása. Külön kiemelték a pedagógusok politikai vagy szakmai alapú listázását: a PDSZ közleménye szerint jelenleg hátrányos megkülönböztetés érheti azokat, akik ellenálltak a státusztörvénynek vagy részt vettek a polgári engedetlenségi akciókban. Az érdekképviselet szerint sokszor még az intézményvezetők kifejezett kérése ellenére sem engedik ezen tanárok alkalmazását.
A megoldást a PDSZ a döntési jogkörök visszaadásában látja. Úgy vélik, ha a kinevezési és felmondási jogkörök a tankerületektől visszakerülnének az intézményvezetőköz, a politikai színezetű listázás is megszűnne.
Visszavonnák a teljesítményértékelést és a továbbképzési rendszert
A követelések jelentős része a szakmai adminisztrációt és a pedagógusok mindennapjait érintő rendeletek hatályon kívül helyezésére irányul. A PDSZ az azonnali lépések közé sorolta:
-
a teljesítményértékelési rendszer és a pedagógus-továbbképzési rendelet visszavonását;
-
a szabad tankönyvválasztás felé tett első lépéseket;
-
a sztrájktörvény módosítását és a Nemzeti Pedagógus Kar megszüntetését;
-
az önálló oktatási minisztérium felállítását.
A szakszervezet követeli továbbá a KEKVA-modell (közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok) felszámolását, valamint a civil szervezetek és NGO-k iskolákból való kitiltásának megszüntetését. Emellett szorgalmazzák a „homofóbtörvényként” emlegetett rendelkezések visszavonását is.
Bérrendezés és strukturális átalakítás
A pénzügyi jellegű elvárások között első helyen szerepel a nevelést-oktatást segítő dolgozók bérének rendezése, valamint egy olyan új illetményrendszer, amely a mindenkori minimálbérhez kötné a fizetési kategóriákat. A PDSZ emellett kártalanítást kér azoknak a pedagógusoknak, akik a státusztörvény bevezetése körüli értelmezési viták miatt estek el a jubileumi jutalmuktól.
A szervezet a Klebelsberg Központ és a jelenlegi tankerületi szisztéma teljes felszámolását javasolja. Elképzelésük szerint az iskolák fenntartását legfeljebb járási szintre kellene visszahelyezni, biztosítva ezzel a helyi igényekhez való rugalmasabb alkalmazkodást.
Új alapokra helyeznék az oktatás tartalmát
Bár a dokumentum elsősorban a foglalkoztatási körülményekre fókuszál, a diákokat érintő változásokról is szó esik. A PDSZ szerint vissza kell vonni a legutóbbi Nemzeti Alaptantervet, és széles körű szakmai egyeztetés után kellene újat alkotni. Emellett sürgetik a szakemberek – pszichológusok, fejlesztőpedagógusok – létszámának törvényi emelését minden intézménytípusban, hogy a tanulók valódi segítséget kaphassanak az iskolákban.