2025. 12. 05.

381.78 Ft

327.85 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Szentkirályi Alexandra számon kérte Karácsony Gergelyt a főváros pénzügyi helyzete miatt

Szentkirályi Alexandra számon kérte Karácsony Gergelyt a főváros pénzügyi helyzete miatt
10perc.hu
2025. 06. 03.
Fotó: Szentkirályi Alexandra (Facebook)

Szentkirályi Alexandra és Karácsony Gergely egyeztettek a főváros gazdasági helyzetéről, számos kérdés megválaszolatlan maradt.

Hirdetés

A főváros gazdasági helyzete körüli feszültségek tovább mélyültek, miután Szentkirályi Alexandra, a budapesti Fidesz-frakció vezetője hivatalos egyeztetésre látogatott Karácsony Gergely főpolgármesterhez. Az egyeztetés végén a kormánypárti politikus nyíltan beszélt a pénzügyi kérdésekről és a fővárosi költségvetés problémáiról - írta meg az Index.

„A mai megbeszélésen sem kaptam választ arra, hogyan lehet az, hogy 214 milliárd forinttal adtuk át 2019-ben a fővárost, és ez a pénz már hiányzik a kasszából” – mondta Szentkirályi Alexandra. Emellett azt is számon kérte, hogy ha valóban csődhelyzetről van szó, akkor miért vásároltak 50 milliárd forintért telket a város költségvetéséből.

A Fidesz-frakcióvezető kiemelte, hogy „Kérdés az is, hogyan fordulhatnak elő ilyen gazdasági helyzetben a BKV körül kirobbant korrupciós botrányok, ezek miatt is sürgető, hogy hova tűnt a főváros pénze. Mindezt úgy, hogy a főváros éves adóbevételei a duplájára nőttek”.

Szentkirályi hangsúlyozta, hogy a Fidesz nem támogatta a főváros „törvénytelen, csődöt előidéző költségvetését”, és hogy nem értettek egyet az 50 milliárdos rákosrendezői beruházással. Ugyanakkor felelős ellenzékként részt vettek a főpolgármester által kezdeményezett egyeztetésen.

A találkozón kiderült, hogy bár Karácsony Gergely korábban hasonló egyeztetést javasolt a Tisza-frakciónak, ők nem jelentek meg. „Legnagyobb megdöbbenésemre a főpolgármester úr megerősítette: annak ellenére, hogy a Tisza-frakcióval is kezdeményezett egy ugyanilyen egyeztetést, a Tisza gyáván megfutamodva nem vett részt azon” – mondta Szentkirályi Alexandra.

Hozzátette, hogy a város stabil működése érdekében a Fidesz nyitott a megoldáskeresésre, de ennek felelőssége főként a főpolgármesterre és a Tisza-frakcióra hárul.

A gazdasági helyzet egyik legélesebb pontja a szolidaritási hozzájárulás kérdése, amely miatt az Államkincstár 10,2 milliárd forintot vont le a főváros számlájáról. Karácsony Gergely ezt törvénytelennek tartja, és bírósághoz fordult.

A pénzügyi helyzet súlyossága miatt a főváros leállította három kulcsfontosságú közszolgáltató cég kifizetését: a Budapesti Közművek, a Budapesti Közlekedési Központ és a közvilágítási cég követeléseit nem tudják teljesíteni. A BKK emiatt vészforgatókönyvvel készül, és pénteken tíz percre leáll a fővárosi közösségi közlekedés.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a helyzetről elmondta: „az államkincstár a szolidaritási hozzájárulás tekintetében az inkasszót jogosan hajtotta végre, ezt azonnali jogvédelemmel összefüggő intézkedés nem akadályozta. Az inkasszó ebben az esetben az adóbeszedés egyik módja, nem pedig egy közigazgatási eljárás része. Ezért azzal szemben a jogvédelmet nem lehet gyakorolni”.

További cikkek

Hirdetés

Friss cikkek

Népszerű cikkek

Budapest

Kapcsolódó cikkek