Hétfőn az Európai Parlament (EP) elnöke, Roberta Metsola bejelentette: megérkezett a magyar hatóságok újabb kérelme Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztésére. A kérés az EP jogi bizottságához került további vizsgálatra – vette észre a hírt a Telex.
A Tisza Párt elnöke ellen ez már a harmadik ilyen eljárás, ami az utóbbi hónapokban tovább erősíti a politikai feszültséget a magyar belpolitikában, különösen az EP-választások közeledtével.
Az eddigi ügyek: mobiltelefon, rágalmazás, tőzsdei vádak
Az első kérelmet még 2024 októberében nyújtotta be a Legfőbb Ügyészség, miután a vádak szerint Magyar Péter egy budapesti szórakozóhelyen elvett egy mobiltelefont és a Dunába dobta.
A második eset novemberben került az EP elé. Hivatalos részleteket a jogi szakbizottság nem közölt, de a Politico értesülései szerint egy fideszes politikus rágalmazási pere állhatott a háttérben. Ezt a magyar ügyészség nem kommentálta, csak megerősítették: az ő részvételük a mobiltelefonos ügyre korlátozódik.
A harmadik kérelmet feltehetően a Központi Nyomozó Főügyészség nyújtotta be egy tőzsdei üggyel kapcsolatban, amelyet a Magyar Nemzeti Bank is vizsgál. A Magyar Nemzet februári értesülése szerint az eljárás célja, hogy kivizsgálják Magyar Péter esetleges érintettségét egy pénzügyi tranzakcióban. A politikus azonban határozottan tagadta, hogy bármi törvénytelent tett volna.
„Semmilyen tőzsdei bűncselekményt nem követtem el, az adott napon nem vettem részvényt” – reagált Magyar, aki sajtó-helyreigazítási pert is kilátásba helyezett.
EP-jogi bizottság: zárt ajtók mögött
Az Európai Parlament jogi szakbizottsága az ilyen ügyekben zárt ülésen dönt, és általában nem hoz nyilvánosságra részleteket a vizsgálat menetéről. A bizottság tagjai azt mérlegelik, hogy az adott kérelem politikai szándékból fakad-e, vagy valóban bűncselekmény gyanúja áll fenn.
A mentelmi jog felfüggesztéséhez az EP plenáris szavazása szükséges, amely a bizottság javaslata alapján történik.