A döntés hátterében a gyermekvédelmi munkatársak életvitelének ellenőrzésével kapcsolatos új előírások állnak, amelyeket sokan nem hajlandóak teljesíteni. E változások következtében közel 200-300 gyermek helyzete vált bizonytalanná, ami a rendszerben dolgozó szakemberek 8-10%-ának távozását eredményezi, így további 500 gyermek gondozása is kérdésessé válhat - írja a Népszava.
A problémát tovább súlyosbítja, hogy a gyermekvédelmi intézmények és a nevelőszülői hálózatok létszámhiánnyal küzdenek, ami miatt a Belügyminisztérium úgy döntött, hogy katonákat vezényelnek gyerekfelügyelőként a legkritikusabb intézményekbe.
Ez a lépés azonban sok kérdést felvet a katonák felkészítésével és a gyermekvédelmi feladatok ellátásával kapcsolatban, mivel a Honvédelmi Minisztérium még nem adott hivatalos tájékoztatást a katonák készség- és szakmai felkészültségéről.
A névtelen források szerint az életvitel-ellenőrzés kötelezettsége miatt számos nevelőszülő és gyermekvédelmi szakember távozott, különösen a Veszprém, Komárom, és Fejér megyékben, ahol a helyzet különösen aggasztó.
A Népszava értesülései szerint a gyermekotthonokban, a területi gyermekvédelmi szakszolgálatok munkatársainak, valamint a nevelőszülői hálózat dolgozóinak július 10-ig kellett megkapniuk az életvitel ellenőrzésére vonatkozó dokumentumokat. A kitöltési határidő 30 nap volt, ami holnap, pénteken jár le.
Aki nem teljesíti a kötelezettséget, annak azonnali hatállyal megszüntetik munkaviszonyát, végkielégítés nélkül.
Az érintett szakemberek között többen a közszolgáltatások más területeire, például az egészségügybe vagy az oktatásba terveznek átigazolni, ahol kedvezőbb munkafeltételek és magasabb bérezés várja őket.