A rossz időjárási körülmények komoly kihívást jelentenek az autósok számára. Szakértők szerint csapadékos időben kétszer akkora a balesetveszély, mint száraz úton, ezért a Magyar Gumiabroncs Szövetség (HTA) szakértői összeállítottak egy listát, amely segít a biztonságosabb közlekedésben - írta a Autónavigátor.
Alkalmazkodjunk a körülményekhez
Modern autóink számos asszisztensrendszerrel vannak felszerelve, mint az ABS, az ESP vagy a fékasszisztens, de ezek sem képesek felülírni a fizika törvényeit. Ezért az első és legfontosabb szabály: lassítsunk nedves vagy havas úton! Az ilyen körülmények jelentősen meghosszabbítják a fékutat.
Előrelátó és nyugodt vezetés
Kerüljük a hirtelen fékezéseket és sávváltásokat, különösen rossz látási viszonyok között. A hektikus vezetési stílus könnyen balesethez vezethet, főleg, ha a többi közlekedő nem tud időben reagálni. Fontos az is, hogy figyeljünk az útra, és kerüljük az olyan veszélyes szakaszokat, mint az átfolyások, kátyúk vagy mély tócsák, amelyek növelhetik az aquaplaning, azaz a felúszás kockázatát.
A láthatóság kulcsfontosságú
Esőben mindig használjunk tompított fényszórót, hogy mások időben észrevehessenek minket. A ködlámpákat csak akkor kapcsoljuk fel, ha valóban szükséges, mert ezek erős fénye zavarhatja a mögöttünk haladókat, és növelheti a balesetveszélyt.
Tartsunk megfelelő követési távolságot
Nedves úton az ideális követési távolság másfélszerese a száraz aszfalton megszokottnak. Ez másodpercekben kifejezve legalább három másodpercnyi távolságot jelent az előttünk haladó autóhoz képest.
Aquaplaning esetén maradjunk nyugodtak
Ha az autó felúszik az úton, a legrosszabb, amit tehetünk, a pánikszerű fékezés vagy kormánymozdulatok. A HTA szakértői azt javasolják, hogy ilyenkor tartsuk erősen a kormányt, vegyük le a lábunkat a gázpedálról, és nyomjuk be a kuplungot, amíg az abroncsok vissza nem nyerik a tapadásukat.
Gondoskodjunk a megfelelő műszaki állapotról
A szélvédők párásodása komoly akadály lehet esős időben. Ilyenkor irányítsuk a szellőztetőt a szélvédőre, és kapcsoljuk be a klímát, amely gyorsan tisztává teszi az ablakokat. Emellett cseréljük rendszeresen az ablaktörlő lapátokat, amelyek ősszel és télen különösen nagy igénybevételnek vannak kitéve.
Ellenőrizzük a gumiabroncsokat
A gumiabroncsok állapota kulcsfontosságú a biztonságos közlekedéshez. A minimális profilmélység 1,6 milliméter, de ennél jobb, ha mélyebb barázdákkal rendelkező abroncsot használunk. Havonta ellenőrizzük a gumiabroncsok nyomását is, mert a nem megfelelő nyomás kiszámíthatatlanná teheti az autó viselkedését.
A fentiek betartásával jelentősen csökkenthetjük a balesetveszélyt, és biztonságosabbá tehetjük az utazást rossz időjárási körülmények között.