A december, és főleg az év végi ünnepi napok mindig egy kiemelt időszakot jelent a vagyon elleni bűncselekmények elkövetőinek.
Az ünnepi időszak sem mindig csak az ajándékokról, az adakozásról, a finom ételekről és a jó beszélgetésről szól, hanem néha olyan kellemetlenségekről is, mint a betörés. Főleg, ha nem figyelünk elégé, pedig sok esetben, egy kis óvatossággal megelőzhető lehetne.
Bár a statisztikai adatok szerint évről-évre csökken a vagyon elleni bűncselekmények száma, a december és az ünnepi napok mindig egy kiemelt időszakot jelent a vagyon elleni bűncselekmények elkövetőinek. Biztonságtechnikai szakértők szerint viszont már a készülődés alatt is nagyon oda kell figyelni, hogy mit, hogyan csinálunk.
„Ilyenkor jóval többet vásárolunk online, ügyeljünk arra, hogy megbízható oldal legyen, hiteles információkkal és adatokkal. A vásárlásunk másik módja, amikor elmegyünk a boltba. Mindenki ismeri azt a helyzetet, mikor egy plázában, egyik márkás bolt után megyünk be a másikba, majd a szatyrokkal, dobozokkal távozunk. Ilyenkor sokan azt választják, hogy cipekedés helyett kiviszik az autóba a megvásárolt termékeket, ajándékokat, és ezzel máris támadási felületet adtunk a tolvajoknak” – mondta Hajós István.
Ha van riasztónk kapcsoljuk be, mert a betörőknek néha egy óra is elég egy lakás kifosztásához Fotó: Freepik
A biztonsági óvintézkedések másik nagy területe az otthonunk védelme. Az ünnepi napokban sokan elutaznak, jól tudják ezt a tolvajok, betörők is. Még ma is léteznek a megfigyeléses technikák.
„A betörők kinézik a házat, áll-e autó az udvarban, látszódik-e mozgás, világít-e a lámpa, hogyan áll a redőny stb. Ezek alapján meggyőződnek, hogy van-e otthon valaki, vagy épp nincs. A betöréseket általában előkészítik. Nem ritka, hogy már jó előre átvágják a kerítést, hogy ne az éjszaka folyamán kelljen ezzel bajlódni. Mindig nézzünk szét a ház körül, akár elutazunk, akár nem” – javasolta a szakember.
Fontos, hogy technikailag jól felszerelt otthonunk legyen. Ha van riasztónk kapcsoljuk be. Nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy ha csak 1-2 napra mennek el, akkor nem riasztják be a lakást. Pedig a betörőknek néha egy óra is elég. A riasztó legyen bekötve valamelyik távfelügyeleti céghez.
De olyan apróságokra is érdemes figyelni, hogy legyen behúzva a kuka vagy épp kiürítve a postaláda. Ha a szomszédokkal jóban vagyunk, kérjük meg őket. A betörők egyébként, ha kinéznek két egyforma házat biztos, hogy azt választják, ahova egyszerűbb bejutni, így amennyiben tudjuk nehezítsük meg a dolgukat.