Egy új kínai tanulmány szerint az okostelefonok lehetőséget kínálhatnak a depresszió időben történő felismerésére, azáltal, hogy felhasználják a készülékek által gyűjtött adatokat a felhasználók mentális és fizikai állapotának monitorozására - írja az Egészségkalauz. A kutatók hangsúlyozzák, hogy az okostelefonok érzékelői, mint például a GPS, giroszkóp, mikrofon és fényérzékelők, segíthetnek nyomon követni az emberek mozgását, alvásmintáit, szívritmusát és társadalmi interakcióit, így az adatok kulcsszerepet játszhatnak a pszichológiai rendellenességek azonosításában.
"Az okostelefonok rengeteg érzékelőt tartalmaznak, például GPS-t, giroszkópot, mikrofont, környezeti fényérzékelőket, amelyek segíthetnek az emberek mozgásának, társadalmi interakcióinak, alvásának, szívritmusának és egyéb viselkedési állapotainak rögzítésében. Ezek az adatok felhasználhatók a pszichológiai rendellenességek azonosítására és nyomon követésére" – nyilatkozta Jang Min-csiang, a Lancsou Egyetem mérnöki karának kutatója.
A kutatás arra összpontosít, hogyan lehetne a digitális fenotípusok, vagyis a mentális zavarokra jellemző egyedi adatminták, hatékonyan felhasználni a súlyos depresszió (MDD) felismerésében. Az okostelefonok passzívan gyűjthetnek adatokat a felhasználók napi tevékenységeiről, beleértve a helymeghatározást, mozgást, szívritmust és a közösségi interakciókat. Az ilyen típusú adatgyűjtés segíthet a mentális egészség állapotának pontosabb nyomon követésében.
Ugyanakkor a kutatás arra is felhívja a figyelmet, hogy a digitális fenotípusok kinyerése technikai kihívásokkal járhat, és komoly adatvédelmi kérdéseket vethet fel. A tanulmány szerint az okostelefon-gyártóknak fontos feladatuk, hogy az adatvédelmet megfelelő módon kezeljék, miközben elősegítik a mentális egészségügyi diagnózisok és kezelések bevezetését.
"A korai azonosítás segíthet a depresszió korai felismerésében. Arra számítunk, hogy az okostelefon-gyártók megvalósíthatják az okostelefon-alapú mentális egészségügyi diagnózist és kezelést, mindezt a felhasználók magánéletének védelme mellett" – tette hozzá Jang.
A kutatás egy új irányt mutat a mentális egészség területén, amelyben az okostelefonok és a mesterséges intelligencia szerepe a jövőben egyre fontosabbá válhat a depresszió és más pszichológiai problémák korai felismerésében és kezelésében.