414.39 Ft

394.96 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Tech

A szépség-filterek korlátozását vezetné be a TikTok a fiatalok mentális egészsége miatt

10perc.hu
2024. 11. 27.
A szépség-filterek korlátozását vezetné be a TikTok a fiatalok mentális egészsége miatt

A TikTok új intézkedésekkel válaszol a mentális egészségügyi aggodalmakra, korlátozva a 18 éven aluli felhasználók számára elérhető szépség-filterek használatát és szigorítva az életkor-ellenőrzést, hogy védje a fiatalokat a közösségi média negatív hatásaitól.

Hirdetés

A TikTok új intézkedésekkel válaszolt a mentális egészséggel kapcsolatos növekvő aggodalmakra, különösen a fiatal felhasználók körében, akik a szépség-filterek használata révén gyakran érzik magukat nem megfelelően a valóságos megjelenésükhöz képest - olvasható a The Guardian oldalán.

A közösségi média platform bejelentette, hogy a jövőben a 18 év alatti felhasználók nem használhatják többé a szépség-filtereket, amelyek jelentősen megváltoztatják az arcukat, ezzel csökkentve a szépség-ideálokkal kapcsolatos szorongást.

A TikTok döntése szerint a 18 év alattiak nem használhatják majd azokat a szépség-filtereket, amelyek például a szemek méretét megnövelik, az ajkakat duzzasztják, a bőrt simítják vagy a bőrszínt módosítják. A szépség-filterek, mint a népszerű „Bold Glamour”, amelyek radikálisan megváltoztatják az arc vonásait, elérhetetlenné válnak számukra. A TikTok célja, hogy ezzel a lépéssel csökkentse a fiatalok körében a közösségi médiában tapasztalt mentális nyomást, különösen, hogy a szakemberek egyre inkább azt jelzik, hogy ezek a filterek negatívan befolyásolják a tinédzserek önbecsülését és szorongását. Egyes fiatalok arról számoltak be, hogy a filterek használata után csúnyának találták valódi arcukat.

A TikTok a változtatásokat a növekvő online biztonsági aggályok és a kiskorúak védelmére hozott szabályozások fényében vezette be. A platform bejelentette, hogy az új gépi tanulás alapú rendszerek segítségével még szigorúbban fogja ellenőrizni a regisztrációkat, és megelőzi a 13 év alatti felhasználók belépését. A TikTok a rendszer automatikus tesztelését a év vége előtt elindítja, hogy biztosítsa a korhatáros regisztrációk megfelelő érvényesítését, és így több ezer kiskorút zárjon ki a platformról. A vállalat célja, hogy a fiatalok biztonságos online környezetben használhassák a platformot.

A TikTok döntése az Egyesült Királyság új online biztonsági törvényeihez igazodik. Az Ofcom, a brit szabályozó hatóság egy tavaly decemberi jelentésében azt állította, hogy a TikTok a 2022 júniusa és 2023 márciusa között körülbelül 1%-át távolította el a brit havi aktív felhasználók bázisának kiskorúság miatt. Az Ofcom figyelmeztetett arra is, hogy a TikTok korhatár-korlátozási intézkedéseinek hatékonysága még nem bizonyított, és további munkát igényelnek a fiatalok védelmére szolgáló rendszerek.

Andy Burrows, a Molly Rose Alapítvány vezérigazgatója, aki az öngyilkosság megelőzésére szakosodott, úgy véli, hogy a TikTok intézkedései elsősorban az uniós és brit szabályozásoknak való megfelelés érdekében történtek. „Senki figyelmét nem kerülheti el, hogy ezeket a változtatásokat nagyrészt azért jelentették be, hogy megfeleljenek az uniós és brit szabályozásnak. Ez azt bizonyítja, hogy ambiciózusabb szabályozásra van szükség, nem pedig kevesebbre” – mondta Burrows. A TikTokot arra is felszólította, hogy legyen teljesen átlátható abban, hogy milyen intézkedésekkel kívánja hatékonyan csökkenteni a 13 év alatti felhasználók számát a platformon. „A TikTok-nak gyorsan kell cselekednie, hogy kijavítsa a tervezésében lévő rendszerszintű gyengeségeket, amelyek lehetővé teszik, hogy a káros tartalmak özönét algoritmikusan ajánlják a 13 éves vagy annál idősebb fiataloknak” – tette hozzá Burrows.

A szépség-filterek és az életkor-ellenőrzés körüli új „védőkorlátok” részei annak a folyamatnak, amely során a közösségi média platformok igyekeznek megfelelni az egyre szigorúbb online biztonsági szabályozásoknak. A TikTok mellett más közösségi platformok, mint például a Roblox és az Instagram is változtatásokat hajtottak végre a fiatalok védelme érdekében. A Roblox például korlátozta a legfiatalabb felhasználók hozzáférését az erőszakos és ijesztő tartalmakhoz, míg az Instagram „tinifiókokat” indított, hogy a szülők jobban ellenőrizhessék gyermekeik online aktivitásait.

Richard Collard, az NSPCC online gyermekbiztonsággal foglalkozó szakpolitikáért felelős vezetője üdvözölte a TikTok új intézkedéseit, de hangsúlyozta, hogy az csak a „jéghegy csúcsa”. „Más közösségi oldalaknak is fel kell lépniük, és hatékony módszereket kell találniuk a felhasználók életkorának felmérésére” – mondta Collard.

Főkép forrása:
Northfoto
Címkék:
#TikTok

További cikkek