Az Európai Unió egy új szabály elfogadásához közeledik, amely előírná a digitális üzenetek tömeges átvizsgálását, beleértve a titkosított üzeneteket is, a gyermekek szexuális zaklatásáról szóló anyagok (CSAM) terjedésének megakadályozása érdekében. Az eredeti terv szerint június 20-án döntöttek volna a törvényjavaslatról, de a titkosított üzenetküldés megszüntetésének veszélye miatt az utolsó pillanatban elálltak a szavazástól - közölte a 24.hu.
A 2022-ben felmerült törvényjavaslat egy olyan moderációs rendszert javasol, amely minden digitális üzenetet, beleértve a képeket, videókat és linkeket is, átvizsgál. Ennek értelmében minden szolgáltatásnak engedélyt kellene kérnie a felhasználótól az üzenetek átvizsgálásához, amit ha nem fogadunk el, nem tudnánk képeket és URL-eket megosztani. A javaslat szerint a végpontok közötti titkosítás alapvető jogok védelmének szükséges eszköze, de felveti azt a problémát, hogy a titkosított üzenetküldő szolgáltatások lehetővé tehetik a CSAM anyagok terjedését.
Az új moderációs rendszer az üzenetek tartalmát átvizsgálná, mielőtt azok titkosítva lennének az olyan alkalmazásokban, mint a Signal, a WhatsApp vagy a Messenger. Meredith Whittaker, a Signal elnöke bejelentette, hogy ha a tervezetből törvény lesz, az alkalmazás leáll az EU-ban, mert az alapvetően aláássa a titkosítást. Több szervezet, köztük az Electronic Frontier Foundation és a Mozilla is aláírt egy közös nyilatkozatot, amelyben felszólították az EU-t, hogy utasítsa el a javaslatot.
Nem csak az adatvédelmi jogvédők tiltakoznak; több tucat EU-s parlamenti képviselő is írásban fejezte ki tiltakozását az Európai Tanácsnak, ami hozzájárult a szavazás elhalasztásához.