A Hungaroring 2024-ben ünnepelte fennállásának 40. Forma-1-es futamát, ám a jubileumi év egyben pénzügyi visszaesést is hozott a kizárólagos állami tulajdonban lévő Hungaroring Sport Zrt. számára. A cég a tavalyi évet -25,7 millió forintos veszteséggel zárta, ami az elmúlt majdnem tíz évben csak egyszer fordult elő, mégpedig 2020-ban, a Covid-járvány első évében - írja a mfor.
Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója korábban büszkén említette, hogy a pálya jelentős átalakuláson megy keresztül: „a főlelátó és a paddock épület porig le lett rombolva és mínusz egy szinttől felépítve.” Ez a nagyszabású fejlesztés azonban még nem érhető el a látogatók számára, így a jubileumi futamot még az átmeneti környezetben rendezték.
A cég pénzügyi beszámolója szerint a beruházások értéke 2024-ben elérte a közel 31,5 milliárd forintot, szemben a 2023-as 9,6 milliárddal. A fejlesztések nagy része még befejezésre vár, és „elsősorban a Stratégiai Fejlesztési Program tervezési, előkészítési és kivitelezési munkálatait tartalmazza” – áll a beszámolóban.
A nagyszabású beruházás hatására a cég pénzeszközei jelentősen csökkentek, a bankbetétek összege 2023-ról 2024-re 30 milliárdról kevesebb mint 22 milliárdra esett vissza. Ennek következtében a társaság eredménye is romlott: míg 2023-ban még közel 800 millió forintos nyereséget mutattak ki, addig tavaly már veszteséget kellett elkönyvelniük.
A veszteség egyik fő oka az egyéb ráfordítások növekedése, különösen a leselejtezett készletek és tárgyi eszközök értékének megugrása a régi lelátó lebontása miatt. Emellett az értékcsökkenési leírások 70 százalékkal emelkedtek, mivel a korábbi évek beruházásainak aktivált eszközei most leírásra kerültek.
Az anyagjellegű ráfordítások összességében 27,7 milliárd forintra nőttek, melyből a rendezői díjak 17,5 milliárdot, a TV közvetítői jogdíjak pedig 2,9 milliárdot tettek ki. A személyi jellegű ráfordítások is emelkedtek 11,2 százalékkal, a cég 45 főt foglalkoztat, akiknek fejenként havi bruttó 1,2 millió forint feletti átlagbért fizetnek.
Gyulay Zsolt, mint az igazgatóság elnöke, több mint 7 millió forint tiszteletdíjat kapott 2024-ben a társaságtól, amely összesen 34,5 millió forint tiszteletdíjat fizetett ki a választott tisztségviselőknek.
Bár a cég pénzügyi műveleteken nyereséget ért el (több mint 400 millió forintot), az üzleti tevékenység eredménye közel 1,5 milliárdról „400 milliót meghaladó mínuszba váltott át”, ami a negatív eredmény fő forrása.
A társaság saját tőkéje jelentősen csökkent 18,3 milliárdról 12,6 milliárdra, részben azért, mert „a Stratégiai Fejlesztési Program keretében a teljes infrastruktúra megújul, a régi épületek bontásra kerültek, az újak piaci értéken kerülnek be a könyvekbe, így átértékelésre nincs szükség a továbbiakban” – írja a cég kiegészítő melléklete.
Ezzel párhuzamosan a kötelezettségek megduplázódtak, 29 milliárdról 54 milliárd forintra nőttek, ezek többsége rövid lejáratú, tehát egy éven belül esedékes fizetési kötelezettséget jelent.
Bár a Hungaroring fejlesztései hosszú távon jelentős előnyt hoznak, a jelenlegi pénzügyi eredmények visszafogott gazdálkodást és körültekintő pénzügyi tervezést tesznek szükségessé.