Budapesten és környékén egyre több lakástulajdonos kerül nehéz helyzetbe, mivel a régi, gyakran már több mint 100 éves társasházak állapota folyamatosan romlik, és ezek az ingatlanok egyre nehezebben értékesíthetők – derül ki a Balla Ingatlan legfrissebb elemzéséből. Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője szerint sok társasház „túlélő” üzemmódban működik, ahol a lakók elsősorban a lehető legalacsonyabb közös költség fizetésére törekednek, így nem jut elegendő forrás a szükséges felújításokra.
„Az elmúlt években sok társasház számára az elsődleges cél a minél alacsonyabb közös költség volt, hiszen akkor alacsonyabb a rezsi” – magyarázta Sebestyén Tamás. Ennek eredményeként számos épületben komoly problémák halmozódtak fel, mint például a rossz állapotú tetők, függőfolyosók, omladozó homlokzatok vagy elavult gázvezetékek, amelyek akár életveszélyt is jelenthetnek. Ezekkel a problémákkal a lakók gyakran csak akkor szembesülnek, amikor eladásra kerül sor, hiszen a rossz állapotú társasház könnyen elriasztja a vevőket. A szakember szerint „akadnak olyan állapotú társasházak, melyekbe tíz érdeklődőből kilenc be sem hajlandó belépni.”
A szakértő felhívja a figyelmet arra, hogy a vevőknek mindenképpen érdemes tájékozódniuk a közös képviselőtől a társasház anyagi helyzetéről, a tartalékokról és a tervezett, vagy halaszthatatlan felújításokról, mert ezek az információk jelentős hatással lehetnek az ingatlan értékére és a vásárlást követő kiadásokra. Sebestyén hozzátette, hogy „az adott társasház rossz állapota súlyos értékcsökkenő tényező lehet,” ugyanakkor egy ilyen ingatlan vásárlása ésszerű döntés lehet, ha az ár ennek megfelelően alacsonyabb.
Fontos megérteni, hogy egy magasabb közös költség nem feltétlenül rossz jel, hiszen ez gyakran azt jelzi, hogy az adott társasház komolyabb felújítási alapot képez. Az ingatlanközvetítők tapasztalatai szerint 20-25 ezer forint körüli havi közös költségtől kezdve már egyre több kérdés merül fel a vevők részéről, de amennyiben a költség indokolt, ez nem jelent feltétlenül problémát.
Összességében az ingatlanpiaci szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a túl alacsony közös költségek hosszú távon a társasházak állapotának további romlásához vezethetnek, ami újabb életveszélyes helyzeteket teremthet – például omladozó homlokzat, veszélyes erkélyek vagy a szolgáltatók általi gázszolgáltatás felfüggesztése miatt. Ez pedig tovább nehezíti az érintett lakások értékesítését, még akkor is, ha az ingatlanárak egyébként magasan vannak - írja a Pénzcentrum.